Google arama motoru Android işletim sistemini hazırlayarak Samsung, HTC, Huawei gibi Android üreticilerine veriyor. Tabi ki, işletim sistemini hiç karşılıksız vermiyor. İşletim sistemi karşılığında bu üreticilerden Google uygulamalarını Android telefon içine koymalarını da talep ediyor. Şuan ki Android işletim sistemi sözleşmesine göre, Android üreticileri, Google uygulamalarından en az 10 adet uygulamayı Android telefonlara koymak zorundalar.
Android üreticilerine alarm ise; şimdi başlıyor. Google arama motoru Android işletim sistemi için yaptığı sözleşmedeki uygulama sayısı maddesindeki talebi değiştirmek istiyor. Bu uygulamalar 10 taneyken; en az 20 taneye çıkarılmasını ve seçilen 20 uygulamanın Android telefonun ana ekranında ve en belirgin yerinde olmasını talep edecek. Android üreticilerine alarm ise tam bu noktada başlıyor. Android üreticileri kendi uygulama ve yüklemelerine de yer vermek isteyecek ve zaten 10 olan sınır uygulama sayısı 20’ye çıkınca bu Android üreticilerinin hoşuna hiç gitmeyeceğe benziyor.
Google arama motorunun bu maddeye değişmesindeki amacıysa; Google Play uygulamalarını yaygınlaştırarak daha fazla kullanılmasını ve talep edilmesini sağlamak olduğu belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap