Ekran teknolojileri günümüzde, büyük bir ivme kazanmış durumda. Her sene teknoloji fuarlarında elektrik üreticileri, yeni ekran teknolojilerini tanıtıyorlar. Geçtiğimiz sene kıvrılabilir ekranlar (eğimli ekranlar), ön plana çıkmaya başlamıştı ve televizyonlar da bu sene görmeye başladık. Eğimli ekranlı televizyonlar ortaya çıkmaya başladılar ve cep telefonlarında da bazı modeller, özellikle LG ve Samsung tarafından piyasaya sürüldü. Muhtemelen önümüzdeki ay, Almanya’daki IFA fuarında çok daha fazla ve farklı modeller göreceğiz. Muhtemelen Samsung’un yeni Note telefonu, Galaxy Note 4‘te kavisli ekrana sahip olabilir.

Bu kavisli ekran teknolojisi gelişirken ve yaygınlaşmaya başlarken, elektronik üreticileri yeni bir takım ekranlar üzerine de çalışmaya başladılar. Bunlardan biride aslında saydam ve kıvrılabilen ekranlar. Kavisli ekranlar sadece belli bir şekilde, belli bir kavise sahip olan ekranlar oluyor. Kıvrılabilir ekranlarda ise çok ince paneller, eğilebilen, bükülebilen ekranlar haline geliyor ve bunların kullanım alanları çok daha fantastik olabilir.

LG, bir panel tanıtımını geçtiğimiz günlerde yaptı. LG’nin yaptığı sağlam ve kıvrılabilen OLED ekran ilk önce daha küçük cihazlarda kullanılmak için tasarlanmış durumda ama 50 inç ve üzeri boyutlarda da, yani televizyon ve diğer panellerde de kullanılabilecek şekilde, kıvrılabilir ve saydam OLED ekran geliştirmiş durumda.

Kıvrılabilir ekranlar gelişmeye devam ediyor. Çok hızlı bir gelişme kat etti. Bakalım kısa bir süre sonra tabletlerde ve telefonlarda da görebilecek miyiz? Kıvrılabilir ekranlar ile ilgili gelişmeleri yine Teknofiber.net üzerinden sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap