İnternete bağlı cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Bu cihazlar sadece bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar değil. Artık evimizdeki televizyonlar da, buz dolapları da, neredeyse çamaşır makineleri de artık internete bağlanmaya başladı.

İnternete bağlı cihaz sayısının artmasında bu cihazların etkin bir şekilde çalışıyor olması, daha büyük enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı bir rakam açıkladı ve gerçekten şaşırtıcı bir rakam bu. Dünyada 14 milyar elektronik cihaz (internete bağlı olarak çalışan cihaz sayısı), 2013 yılında verimsiz teknolojiden kaynaklı bir şekilde 80 milyar dolarlık enerji tüketmişler ve aslında üreticilerin basit bir takım önlemler alıp, enerji tüketimi konusunda daha tutumlu cihazlar yapması, bu maliyetleri azaltacak. Bu yüzden de Uluslararası Enerji Ajansı’nın özellikle üreticilere talebi “cihazları geliştirirken enerji sarfiyatlarına da dikkat etmeleri”.

Üreticilerin, ürünlerinde birinci önceliği çok daha uygun fiyatlı üretim yapmak ve uygun fiyatlı satışa çevirip, hem yüksek gelirler elde etmek hem de pazarda avantajları elde edebilmek. Fakat bu bilinçsizce üretim bu şekilde devam ederse bu rakam 2020 yılında, 14 milyardan 120 milyara kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Ajansın açıklamasına göre, bu cihazların internete bağlı kaldıkları süre boyunca sürekli enerji tüketiyor olması ve yüksek enerji tüketmeleri önemli bir sorun. Aslında çokta ciddiye alınması gereken bir sorun. Çünkü elektrikli cihaz sayısı artıyor ve biz bu cihazların sürekli açık olmasını istiyoruz, sürekli de internete bağlı olmaları gerekebiliyor. Buda önümüzdeki yıllarda enerji sorununa önemli bir etki sağlayabilir.

Umarız üreticiler, Uluslararası Enerji Ajansı’nı dikkate alırlar ve üretimlerini biraz daha çevre dostu yaparlar…

Yorum Yap