Yoğun teknoloji kullanımının günlük hayatımıza eklediği şeylerden birisi şifreler oldu. Pek çok farklı şifre kullanıyoruz ve bu şifreleri gün içerisinde sürekli girmemiz gerekebiliyor. Şangay merkezli bir araştırma firması çok enteresan bir bilgiyi ortaya attı. Düşününce aslında pek çok insan buna hak veriyor. Bu şirketin yaptığı araştırmaya göre insanların yazdığı şifrelerdeki bilgiler, içerikler insanların duygusal durumlarını olumlu yada olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Araştırmada bir kreatif direktörün hikayesi örnek olarak alındı. Bu kreatif direktör eşi ile ayrılık aşamasındayken telefon ve bilgisayar şifresini “onu affet” yapıyor, şifreyi her gün girmek zorunda kalıyor ve aradan bir kaç gün geçtikten sonra adam, eşini affediyor. Kreatif direktör, “Günde bir kaç defa bu şifreyi yazdığım için ayrılık aşaması benim için kolaylaştı ve gerginliğim azaldı. Gün içerisinde şifreyi sık sık yazma durumunda kalıyorum. Bu basit hareket eşime bakış açımı değiştirdi. Şifre, sürekli onu affetmem gerektiğini hatırlattı. Evliliğimde yaşadığım depresyon sonunda azaldı.” dedi.

Sizde duymak istediğiniz yada bir şekilde benimsemek istediğiniz şeyleri şifre ile belirleyerek, gün içerisinde bunları yazdıkça etkilenebilirsiniz. Örneğin sigara tiriyakileri için “sigarayı bırak” diye bir şifre konulabilir 🙂

Araştırmaya göre, insanların sürekli olarak pozitif kelimeleri kullanmasını ruh hali üzerinde yatsınamaz bir etkisi olduğu söyleniyor. Şifrelerinizi sevdiğiniz insanların isimlerini, sevdiğiniz sözleri yaparsanız ruh halinizin daha iyi olacağı söyleniyor.

Yorum Yap