Nikon D5300, Nikon’un orta segmentinde bulunan DSLR bir fotoğraf makinesi. Orta segmentte bir ürün olmasına rağmen fiziksel olarak oldukça compact yapıda. Ergonomikliğinden hiçbir taviz vermeyen bir gövdeye sahip. Ufak yapıda olmasına rağmen, bir çok özelliği barındıran fotoğraf makinesidir. Nikon bu fotoğraf makinesinde katlanabilen ve dönebilen bir ekran kullanmış. Bu özellikle bel altı çekim, kafa üstü çekim yaparken işe yaramakta. Aynı zamanda da kendimizi yani öz çekim(selfie) çekerken, size doğru bakan ekranın oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz.

Nikon D5300 Özellikleri

Nikon D5300 Özellikleri

D5300’ün Ekranı

3.2 inçlik ekranda görüntü oldukça keskin. Gündüz kullanırken de parlaklıkla ilgili herhangi bir sorun yok. Her açıdan ekran oldukça başarılı şekilde net gözükmekte. Ekran ile ilgili verebileceğimiz son detay ise ekranın dokunmatik olmaması. Tüm ayarlamaları makine üzerinde bulunan fiziksel tuşlar ile yapabiliyorsunuz. Nikon D5300 fotoğraf makinesinin dokunmatik olmaması fiyatının daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Tuş Takımı

Fiziksel tuş takımına baktığımızda klasik Nikon yapısı devam ediyor. Menülere kolaylık ile ulaşabileceğiniz teker üst tarafta. Mini kontrol tuşları ise cihazın sağ alt tarafında yer alıyor. Tuşların ne işe yaradığı oldukça net bir şekilde belirtilmiş. Amatör ve acemi fotoğrafçılar için güzel ve kullanışlı bir fotoğraf makinesi.

DX Sensörü ve ISO Ayarı

Nikon D5300 24 megapiksel bir sensöre sahip. Nikon’un DX sensörü adı verdiği bir sensör kullanılmış. ISO aralığı ISO 100 ile 12800 arasında değişiyor. Eğer genişletilmiş ISO ayarını kullanırsanız, ISO değerini üst taraftan 25600’e kadar çıkartabiliyorsunuz.

D5300 Çekim Formatları

 

Çekim formatlarına baktığımızda fotoğraf tarafında jpeg ve raw formatında seri çektiği görülüyor. RAW fotoğraflar, fotoğraf üzerinde çok fazla oynama yapmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir format ve Nikon bu konuda tüm DSLR fotoğraf makinelerinde desteği sunmakta.

D5300 ile Video Çekimi

Nikon D5300 sadece fotoğraf tarafında değil. Aynı zamanda video tarafında da oldukça iddaalı. Full HD çözünürlükte 60 kareye kadar video çekebiliyor. Video çekerken, Nikon D5300 tamamen manuel ayar yapmanıza imkan tanıyor. Ayrıca harici video girişi de bulunuyor.

Nikon D5300

Nikon D5300

Otomatik Netleme Sistemi

Fotoğraf tarafındaki özelliklere baktığımızda D5300 saniyede 5 kareye kadar sürekli fotoğraf çekebiliyor. Netleme performansı oldukça yüksek. 39 noktada AF, yani otomatik netleme sistemi bulunmakta. Dolayısıyla özellikle hareketli bir objeyi takip edip çekmek istediğinizde 39 noktalı AF sistemi oldukça başarılı sonuçlar elde etmenize imkan tanıyor.

D5300, Time Lapse Özellikli

Yine fotoğraf meraklılarının beğeneceği özelliklerden birisi, time lapse özelliği. Yani belirli aralıklarla fotoğraf çekme özelliği D5300’e dahil edilmiş. D5300’de yapacağınız bu ayarla belirli sürelerle sürekli olarak fotoğraf çekmesini sağlayabiliyorsunuz.

HDR ve D-lighting Özellikleri

D5300 fotoğraf makinesi, fotoğrafçıya manuel ayarlar ile çekim yapmaya yarayan bir DSLR fotoğraf makinesi. Bunun yanında isterseniz, Nikon’un sunduğu hazır modları yada hazır efektleri kullanabilirsiniz. Bunların arasında en fazla kullanacağınızı düşündüğümüz özelliklerden bir tanesi HDR ve D-lighting özelliği.

HDR ile oldukça çarpıcı fotoğraflar yakalayabilirsiniz. HDR özelliği ile farklı pozlamalar ile farklı fotoğraflar çekiliyor ve Nikon D5300 bunu kendi içerisinde birleştiriyor. HDR özelliğinin ne kadar şiddetle uygulanacağını siz kendiniz menüden ayarlayabiliyorsunuz. Bunu en yüksek seviyeye getirdiğinizde, çektiğiniz fotoğraflar arasındaki pozlama farkları daha fazla oluyor ve sonuçta elde ettiğiniz fotoğrafın etkisi daha fazla oluyor.

D-lighting özelliği ise, dışarıda güneşli bir ortamda fotoğraf çektiğinizde gölgede kalan kısmın karanlık değilde, daha aydınlık ve daha net çıkmasını sağlar. Bu özellik dışarıda kullanacaklar için harika.

Nikon D5300

Nikon D5300

Wifi ve GPS Özelliği

D5300’ün yine önemli özelliklerinden bir tanesi dahili Wifi ve GPS özelliğinin bulunması. GPS özelliğinin bulunmasıyla çektiğiniz fotoğraflara bulunduğunuz koordinat bilgileri entegre ediliyor. Dolayısıyla uygun bir yazılım ile baktığınızda fotoğrafın nerede ve hangi nokta da çekildiğini görebilmek mümkün. Bazı online fotoğraf paylaşım siteleri (örneğin Flickr ve Google Fotoğraflar gibi) çektiğiniz fotoğrafın koordinatlarını tanıyabiliyor ve yüklediğiniz fotoğraflar dünya üzerindeki haritaya eklenerek çektiğiniz yer hakkında bilgi edinmek isteyenlere harika bir deneyim oluyor. Wifi özelliği ise, kullanım alanını oldukça genişletiyor. Wifi özelliğinin olması sayesinde artık D5300’ü akıllı telefon yada tabletinizde kontrol edebilirsiniz. 2 şekilde kontrol mümkün. Birinci durumda akıllı telefon yada tabletiniz ile uzaktan tetikleme yapabilirsiniz. İkinci durum ise, çektiğiniz fotoğrafları doğrudan tabletinize ve akıllı telefonunuza göndermek mümkün. Bunu yapabilmek için sadece Nikon’un akıllı telefon uygulamasını cihazınıza yüklemeniz yeterli olacaktır.


 

Nikon D5300, bir kit olarak satıldığında 1855 titreşim engelleme özelliği olan bir lens ile çıkmakta. Bu fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için oldukça ideal bir lens. Kit lens olarak oldukça başarılı. Fotoğraf makinesini aldığınızda bunu tabi ki uzun süre kullanmak istiyorsunuz. Uzun süre kullanabilmek için yapılması gereken en önemli şey, darbelerden korumak. Bunun için makineye silikon kılıf alabilirsiniz. Lensi korumak içinde UV filtreyi uygun fiyata satın alabilirsiniz.


 

Nikon D5300, ilk paragrafta da söylediğimiz gibi orta segmentte yer alan, Nikon’un bol özellikler ile donattığı bir DSLR fotoğraf makinesi. Fotoğraf kalitesi ve video çekimi açısından baktığımızda oldukça başarılı bir ürün. Eğer sizde bu özelliklerde bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, Nikon D5300, bakmanız gereken en iyi alternatiflerden bir tanesi diyebiliriz.

Yorum Yap