Bu yazımızda sizlere, Apple bilgisayarı Mac ile başka bir Apple bilgisayarına nasıl bağlanılır? Diğer Apple bilgisayarının ekranını nasıl görebilir ve o bilgisayarı nasıl kontrol ettirebilirsiniz? sorularının yanıtını yazımızda vereceğiz. Bunları yaparken, herhangi bir ekstra program yüklemeyeceğiz. Bilgisayarınızda var olan OS X işletim sistemi zaten işimizi görecektir.

Bağlanacağınız Bilgisayarın Ayarlarını Yapın

 1. Ekran paylaşımını açın. Bilgisayarınızın kontrol edilebilmesi için “Sistem Tercihleri”ne gitmelisiniz.  Ardından burada “Paylaş”a tıklayınız ve “Ekran Paylaşımı” seçeneğini kontrol ediniz. Eğer seçili değilse, başka bir bilgisayarın size bağlanabilmesi için onu seçili yapınız.
 2. Bağlantı için tüm kullanıcılara yada belirli kullanıcılara izin veriniz.

Kendi Apple bilgisayarınız (Mac) ile başka bilgisayara bağlanabilmek için 2 farklı yol var;

 1. Çevrimdışı olarak bağlanmak.
 2. Çevrim içi olarak bağlanmak. (Ağ üzerinden bağlanırsınız)

Çevrimdışı Olarak Bağlanmak

 1. İlk önce karşıdaki makinenin ip adresini öğrenmelisiniz. IP adresini öğrenebilmek için www.whatsmyip.org/ sizin işinizi  görecektir. IP adresinizi bir kağıda yada bilgisayarınızın bir köşesine not alın. (IP adresinizin formatı 123.45.678.901 şeklindedir)
 2. Uzaktan kontrol için, makinenizde bir dosya açın.
 3. Ardından, git menüsünden, sunucuya bağlanı seçin.

  MAC Sunucuya Bağlan

  MAC’te Sunucuya Bağlan Penceresi

 4. Ardından yukarıdaki resimde olduğu gibi, sunucu adresinize “vnc://” yazınız devamına da bağlanmak istediğiniz makinenin IP adresini yazınız ve “Bağlan” butonuna tıklayınız.
 5. Ardından karşınıza kullanıcı adı ve şifre penceresi çıkacaktır. (Eğer çıkmadıysa, karşıdaki bilgisayarın açık olup, olmadığını ve IP adresini kontrol ediniz.) Bilgisayara uzaktan bağlanabilmek için bilgisayardaki kullanıcı adı ve şifrenizi karşınıza çıkan pencereye yazdıktan sonra uzaktan bağlantıyı kurmuş olacaksınız.

Çevrimiçi Olarak Bağlanmak

 1. İlk önce pencere bulucuyu açınız.
 2. Sol panelde yer alan “Paylaş”ın altında ağ üzerindeki bilgisayarları göreceksiniz. Bağlanmak istediğiniz bilgisayara çift tıklayınız.

  MAC Pencere Bulucu

  MAC Pencere Bulucu

 3. Ardından sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bunları girdikten sonra karşıdaki bilgisayara kolayca bağlanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap