Günümüzde sosyal ağ ve internet sitelerinde bir çok paylaşımlar yapılıyor. Peki suç teşkil eden bir içerik yaratmak yada paylaşmanın bir suçu var mıdır? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Herhangi bir vatandaşımız kendi sağladığı, kendi çektiği bir videoyu, hatta kendi çektiği olmasa bile bir başkasının videosunu veya bir başkasının internet adresinde, blogunda geçen ve konusu suç teşkil eden bir içeriği paylaşması bununla aynı fikirde olduğunu belirtmesi ve bunu internette çeşitli portallarda servis etmesi, yayması halinde bu vatandaş sadece içeriğinin internetten erişiminin engellenmesi ile kalmayıp aynı zamanda içeriğin suç teşkil ettiği düşünüldüğü suç tipinden de ceza alması mümkün olacaktır.

Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi Fazıl Say kararında gördük. Fazıl Say’ın Twitter üzerinde attığı bir twit, halkın bir kısmının kutsal saydığı değerlere aykırı bulunduğu için kendisine ait olmayan bir twiti, retwit ederek paylaşmasına rağmen ve onunla birlikte yüzlerce kişinin retwit etmesine rağmen bu konuda bir suç tipini ihlal etmesiyle 10 ay hapse mahkum edilmiş. Davadan sonra bunun infazı ertelenmiştir.

Aynı şekilde bir vatandaşımızın da suç teşkil eden bir içeriği kendisi yayarak internette paylaşması hatta kendisi bunu yaratıp koymaması, bununla sadece aynı fikirde olduğunu belirtmesi veya bunu paylaşması dahi içeriğin teşkil ettiği suç tipinin gerektirdiği ceza neyse onunla cezalandırılması gibi bir sonuç doğurma ihtimali mümkündür.

Avukat Burçak Ünsal

Bilişim hukuku uzmanı

İlgili Yazılar

Yorum Yap