Teknoloji sektöründe yoğun bir rekabet var ve bu rekabet zorlaştıkça, şirketler her türlü yola başvuruyorlar. Bunlar arasında tabi ki davalar da var. Bu davaların açılma sebebi, kendi ürünlerinin taklit edilmesi ile ilgili bir takım patent davaları oluyor ve en meşhuru da Apple ile Samsung arasında olan davalar. Bu davaların çok ciddi sonuçları olabiliyor. Söz konusu ülkelerde bazı ürünlerin piyasadan geri çektirilmesi kadar büyük davalar söz konusu olabiliyor. Buda markalar için çok ciddi bir imaj kaybı.

Apple ile Samsung arasında yıllardır süren, bir takım lisans davaları söz konusu (Dünya’nın değişik yerlerinde). Amerika’da daha büyük maliyetli davalar söz konusu oldu. Bunun dışında Almanya, İtalya, Avustralya, Hollanda, Japonya ve İngiltere’de süren patent davaları var. Her iki şirkette birbirlerini suçluyorlar. Kendi ürünlerinden bir takım esinlenmeler söz konusu olduğunu yada patent söz konusu olduğunu iddaa ediyorlar.

Davalar ile ilgili son bir gelişme var ki, oda şu; “Apple ve Samsung karşılıklı olarak anlaştılar ve dediler ki, biz Amerika dışındaki ülkelerde olan davalarımızı geri çekiyoruz. Bundan sonra Amerika dışındaki herhangi bir ülkede birbirimize dava bırakmayacağız.” dediler.

Diğer ülkelerdeki davalar da önem taşıyordu ama asıl dikkat çeken Amerika’da olan davalar. Amerika’daki davalarda ilerleyen günlerde tatlıya bağlanma söz konusu olabilir. Muhtemelen bu iki teknoloji firması, bir takım pazarlıklar yapıyorlar. Gizli kapılar ardında özel anlaşmalar yapmış olabilirler.

Yorum Yap