Eskiden web tasarımı öğrenebilmek gerçekten zordu. Çünkü öğrenebileceğiniz yerler ve platformlar çok azdı. Fakat son 3 yıl içerisinde web tasarım hakkında bilgiler veren bir çok siteler oluştu. Eskiden öğrenebilmek için 20 ila 50 lira arasında değişen web tasarım kitaplarına para verilirdi. Öğrenebilmek için bu kitapları almak zorundaydınız yada bir kursa gitmeniz gerekiyordu. Fakat artık kitap ve kurs faslı ortadan kalkalı çok zaman oldu ve insanlar artık web tasarımı internetten öğreniyorlar.

Peki web tasarımı öğrenebilmek için en iyi platformlar hangileri? Bu sorunun üzerine aşağıdaki listeyi çıkarma gereğini duydum.

Web Tasarımı Öğrenmek için Harika Platformlar

Learnable

Learnable, web tasarım öğrenebileceğiniz harika bir internet sitesi. Sadece video dersler ile değil, internet sitesinde bulunan kitapları PDF formatında okuyarakta öğrenebileceğiniz pek çok şey var. Web tasarımı öğrenebileceğiniz en iyi yer burası. Üyelik aylık 29 dolar gibi bir ücrete mal oluyor.

Learnable’a Git

Learnable

Learnable


 

Udemy

Udemy’de web tasarımı öğrenebileceğiniz diğer harika sitelerden birisi. Makul fiyatlarda tonlarca kursu barındıran bir internet sitesi. Bazen ücretsiz ve kaliteli kursları bulmakta mümkün. Bunların sayısı az. İleriki zamanlarda çoğalacağını temenni ediyoruz.

Udemy’ye Git

udemy

Udemy


 

Lynda

Lynda’da sadece web tasarım değil, bunun yanı sıra animasyon, fotoğrafçılık, iş hayatı ve eğitim hayatı ile ilgili videolarda var. Üyeliği ücretli. 25 dolardan başlıyor ve yaklaşık 400 dolara kadar üyelik alabiliyorsunuz. Bu sitenin öncekilerinden en önemli özelliği sadece web tasarım değil fotoğrafçılıktan 3D animasyona kadar pek çok şey öğrenebilmeniz mümkün.

Lynda’ya Git

lynda

Lynda


 

Prototürk

İsimden de anlaşılacağı üzere bir Türk girişimi (Tayfun Erbilen tarafından). Harikulade bir internet sitesi. İlk 3 sırada yabancı kaynaklara değindim. İngilizce bilmeyenler için ve web tasarımı öğrenmek isteyenler, bu siteyi ziyaret edebilirler. Üstelik tüm videolar ücretsiz!

Prototürk’e Git

Prototürk

Prototürk


 

CSS-Tricks

Web tasarımın şefi olarak nitelendirilen Chris Coyier’ın bir girişimi. CSS, HTML ve jQuery’yi öğrenebilmek için hergün takip etmeniz gereken kaynaklardan birisi.

CSS-Tricks’e Git

CSS Tricks

CSS Tricks


 

Treehouse

Ücretli bir platform ama geçekten çok kaliteli eğitim veren bir internet sitesi. Web tasarım artık sadece bilgisayarlarda değil, tablet ve telefonlarda da olduğu için oradaki gelişmeleri de takip etmemiz gerekiyor. Treehouse, yeni başlayacaklar ve arayüz geliştiriciler için oldukça iyi bir platform.

Treehouse’a Git

treehouse

Treehouse


 

Stack Overflow

Web tasarım üzerine kurulmuş bir forum. Elbette tasarıma başladığınızda bir çok çeşit sorunla karşılaşacaksınızdır. Burada yaşadığınız sorunları yazarak diğer web geliştiricilerden yardım alabilirsiniz. (Konu açmadan önce Google’da arama yapmayı unutmayın 🙂 ) Ayrıca siteyi takip ederekte başka insanların yaşadığı sorunlardan ders çıkartabilirsiniz.

Stack Overflow’a Git

stackoverflow

Stackoverflow


 

Uzman Cevap

Yine bir Tayfun Erbilen girişimi. Stackoverflow’un Türk versiyonu denilebilir. Eğer Stackoverflow’da soru soracak kadar İngilizce bilmiyorsanız, Uzman Cevap’ta da sorunuzu sorabilirsiniz. Aynı zamanda sizde başkalarına bu platformda yardım edebilirsiniz.

Uzman Cevap’a Git

Uzman Cevap

Uzman Cevap


 

Tuts+ Web Design

Tuts+ bir Envato firması. Tuts+’ta, Lynda gibi bir platform. Aralarındaki fark Tuts+ bir blog tarzında ve yazıların paylaşıldığı bir internet sitesi. Lynda’da ise video eğitimler var. Tuts+’ta sadece web tasarım değil oyundan, 3D animasyona kadar pek çok kategori var.

Tuts+ Web Tasarıma Git

Tutsplus Web Tasarım

Tutsplus Web Tasarım


Benden şimdilik bu kadar. İleride yeni siteler keşfedince onları da bu listeye ekleyeceğim. Bu arada sizinde bildiğiniz yararlı siteler varsa, yorum olarak paylaşırsanız yeni başlayanlar için yararlı olmuş olur.

İlgili Yazılar

Yorum Yap