TouchID özelliğini ilk olarak Apple’ın iOS 7 işletim sistemine sahip iPhone 5s’te görmüştük. Bu özellik sadece tuş kilidi açmak için kullanılıyordu ama iOS 8’de diğer uygulamaların şifrelerini daha hızlı girilebilmesi için kullanacak!

Önümüzdeki dönemde Apple’ın yayımlayacağı yeni işletim sistemi olan iOS 8’de, 3. parti şirketler TouchID özelliği ile ilgili uygulama geliştirme hakkı verilecek. Şuanda böyle bir hakları yok. Yani telefon üzerindeki TouchID özelliğini sadece Apple’ın geliştirdiği servisler kullanabiliyor. iOS 8 çıktığında isteyen tüm iOS uygulama geliştiricileri bu özellikten faydalanıp daha kreatif ve daha kullanışlı mobil uygulamalar çıkartabilecekler.

TouchID Özelliğini Hangi Uygulamalarda Kullanılabilir?

Örneğin bankacılık işlemlerinde şifre girilmeden banka hesabınıza girebilir ve daha hızlı bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliği internet sitesi sahipleri de kullanabilir. Örneğin Facebook’a girmek için sadece parmak iziniz yeterli olabilir. Bunun gibi güvenlik gerektiren servislerde TouchID kullanılabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap