Microsoft şirket için büyük bir karara gidiyor. Karara göre bu yıl içerisinde toplamda 18 binden fazla Microsoft elemanı işten atılacak.

Bu karar şirketin gelişiminde çok büyük rol oynayabilir. Ya gelişmesi daha yavaş olur yada bu işçilerin kovulmasıyla daha verimli bir iş ortamı sunulur ve daha iyi gelişim gerçekleşir. İşten çıkarma kararı başlangıçta yaklaşık 12 bin kişi ile gerçekleşecek. Daha sonrada Microsoft, yıl sonuna kadar toplamda 18 bini aşkın elemana güle güle diyecek. Bu işten çıkarma gerçekten şirketi kötü yönde etkileyebilir.

İşten çıkarmaların bir çoğu sadece Microsoft’un bölümünde olmayacak. Geçtiğimiz senenin sonunda Microsoft büyük bir alım gerçekleştirmişti. Bu satın alma telefon firması olan Nokia’ydı. Nokia‘da da işten çıkarmalar olacak. Bu 18 bin işten çıkarmanın yaklaşık 5 bini Nokia tarafında gerçekleşecek.

İşten çıkarmaların bir çoğu pazarlama ve mühendislik bölümlerinde olması gerçekten şaşırtıcı. Çünkü bir şirketin daha çok gelişebilmesi için mühendisler önemlidir. Bir ürünün satılabilmesi içinde pazarlama tarafı önemlidir. Microsoft bu iki önemli departmandan işçi çıkarması bir felakete yol açabilir.

Yorum Yap