Mobil işletim sistemleri kullanıcıların isteklerine ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için sürekli yenileniyor, güncelleniyor. Şuan da Android, Windows Phone ve Apple‘ın iOS işletim sistemleri büyük bir rekabet içerisinde. Cihaz rekabetlerinin belki de ötesine geçebilecek bir rekabet söz konusu. Çünkü işletim sistemleri, kullanıcıların taleplerini ve beklentilerini yada satın alma kararlarını çok derinden etkileyen bir etmen.

Apple’ın henüz iOS 8 isletim sistemi piyasaya çıkmadan ve daha lanse etmeden, iOS 9 ile ilgili bilgiler sızmaya başladı.

Şuanda iOS 8 üzerinde gerçekleşmesi planlanan bazı yenilikler iOS 9’da çok daha fazla üst seviyelere çıkacak deniliyor. Bu bir yandan da tabi ki, iOS 8 ile ilgili beklentilerimizin düşmesi anlamına geliyor diyebiliriz.

iOS 9 ile İlgili Sızan Bilgiler

Apple’ın Haritası Gelişecek

Öncelikle Apple’ın bir kaç sene öncesine kadar Google Maps üzerinde olan işbirliğini sonlandırıp kendi harita sistemini hayata geçirdi. Pek çok kullanıcı bundan şikayet etti. Fakat iOS 9’dan itibaren Apple’ın haritası çok daha gelişmiş olacak. Apple’ın cihazdaki kamerasını kullanarak sanal gerçeklik işlevi yoluyla yolumuzu çok daha rahat bulmamızı, haritaları çok daha etkili kullanmamızı bir şekilde sağlayacak. Bu özellik onlardan birisi.

Siri Daha Gerçekçi Olacak

Siri bir takım değişikliklere uğrayacak. Muhtemelen 1,5 – 2 sene sonra karşımıza çıkacak olan yeni iOS’te Siri çok daha insansı olacak. Şuanda kullanıcılar Türkçe desteği olmadığı için Türkiye’de Siri’yi etkin bir şekilde kullanmak çok mümkün değil. Siri’yi kullanabilmek için iyi bir İngilizce telafuzu gerekiyor Siri ile anlaşabilmek için. Fakat pek çok ülkede Siri çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. iOS 9’da ise Siri dah iyi konuşan, insansı konuşan bir uygulamaya dönüşecek ve Siri bizi daha iyi anlayacak. (Umarız Türkçe desteği de bir an önce gelir.)

Giriş Ekranına Bileşen Eklenebilecek

Sızan bilgilere göre, iOS 9’da giriş ekranındaki bazı araçlarda değişikliler olacak. Özellikle Windows Phone ve Android’te kullanıcılar bir takım araçlar ekleyebiliyorlar. Örneğin hava durumu, haber yada e-posta uygulamalarını ekliyorlar. Bu bileşenler şuanda iOS’te mevcut değil fakat iOS 9’da olacağı söyleniyor.

Apple Uygulamaları Gizlenebilecek

Apple’ın kaldırılamayan bazı uygulamaları iOS’da kaldırılamıyor. Bu küçük bir düzenleme olsa bile, kullanıcıların sinirlerini bozan bir sorun haline gelmişti. iOS 9’da ise bu kaldırılamayan uygulamalar yine kaldırılamayacak ama gizlenebilecek.

İlgili Yazılar

Yorum Yap