İnternet üzerinden alışveriş her zaman güvenli olmuyor. İstediğiniz ürün bazen kusurlu olarak gelebiliyor? Peki bu durumda neler yapmalısınız? Detayları bu yazımızda sizler için paylaştık.

İnternet üzerinden satın alınan, sipariş edilen bir ürünün, farklı çıktığı halde o ürün ayıplı mal olarak kabul edilir. Örneğin bir teknoloji ürünleri satan bir internet sitesinden bir telefon aldınız. Telefonunuz eve geldiğinde normalinden farklı, kusurlu, donanımları eksik yada yanında verilecek ürün verilmediyse bu ürün ayıplı bir üründür. Mesela aldığınız telefonun bataryası yanında verilmediyse bu telefon bir ayıplı mal sayılır.

Ayıplı Ürün için Ne Yapılmalı?

 

Dikkat edilmesi gereken husus ayıbın mutlaka satın alma tarihinden itibaren 30 gün zarfında satıcı internet sitesine yazılı olarak bilgilendirilmesi gereklidir. Satıcı bu durumda bedel iadesi yapma yada size ayıpsız ürünü vermek zorundadır. Bu tercih tüketiciye aittir. Eğer siz paranızı isterseniz size paranızı verir. Ürünün ayıpsızını isterseniz ayıpsız satıcı tarafından temin edilmelidir.

Yorum Yap