Google Glass hakkında yabancı basın hackerlar Google Glass’a erişebilir hakkında bir takım yayınlar yaptı ve bu yazılar haksızda sayılmayacak türden yazılar. Detaylar yazımızda.

Adından en çok söz ettiren ürünlerden, en çok haberlere konu olan ürünlerden birisi olan Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass, piyasada bulunmasından çok çok önce tartışılmaya, konuşulmaya başlandı. Ürün henüz çok yaygınlık kazanmış değil çünkü fiyatı çok yüksek. 1500 dolar civarında bir satış fiyatına sahip ve yaygınlaşmış değil ama buna rağmen yine pek çok ilginç gelişme ile karşılaşıyoruz. Şirketler Google Glass için bir takım uygulamalar geliştirebiliyorlar. Bununla ilgili pek çok habere karşılaşıyoruz ama en son ortaya çıkan ve bizimde zaman zaman değindiğimiz olan güvenlik ile ilgili.

Google-glass

Google Glass

 

Şuan hackerlar pek Google Glass’a bulaşmış değiller -belkide biraz yaygınlaşması bekleniyor- ama önümüzdeki günlerde bunun büyük bir tehdit olacağına dair yabancı kaynaklarda bir takım teknoloji haberleri yayımlanıyor. Özellikle Google Glass’ın açıkta bir yerde unutulması veya başka bir şekilde erişilmesi durumunda, gözlük sahibinin baktığı her yerde bir takım çekimlerin yapılabilmesi. Yani uzaktan bazı kişilerin çekimler yapabilmesi söz konusu olacaktır. Bu bir tahmin ve olasılı bir tahmin diyebiliriz. Kullanıcılar gözlüklerini etrafta dolaştırırken aldıkları görüntüyü sadece kendileri görmüş olmayacaklar. Bununla birlikte gözlüğe bir şekilde erişen hackerlar, bu görüntülere erişebilecek. Tabi ki bu bir kabus senaryosu olabilir kullanıcılar için.

google glass

Google Glass

Kullanıcılara henüz erişememiş bir ürün olarak hakkında bu tür haberlerin çıkması kullanıcıları ister, istemez endişelendiriyor. Tabi ki bununla birlikte sadece gözlük sahibi olanların değil gözlük sahibi olan kişiler ile aynı ortamda bulunan kişilerinde bir takım mahremiyet sorunları gündeme geliyor ve bunlar ile ilgili Amerika’da neredeyse her gün bir takım sorunlar yaşanıyor. Buna göre, Google Glass’ı telefonunuza bağladığınızda Hackerlar telefonunuza da erişebilir. Buda önemli dertlerden biri olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap