Teknoloji blogumuzun bugünkü bölümünde ülkemizde ki bilişim sektörünün önemli bir parçasında yer alan diğer dillere aktarım yani tercüme işleminin önemini sizlere aktarmak istiyoruz. İnternet üzerinde yayın yapmak üzere hazırlanmış olan web siteleri, android ve iOS uygulamaları gibi birçok yazılım diğer dünya ülkelerine açılırken tercüme işlemine tabi tutulmaktadır. Bu alanda yazılım ve reklam metinleri gibi belgelerin diğer dillere lokalizasyon işleminin sağlanması tercümanlar aracılığı ile yürütülmeye devam edilmektedir.

Tercüme hizmetleri genel olarak bakıldığında birçok alanda ki bir metnin, diğer dillere aktarımının sağlanmasına yönelik işlemlere verilen genel ad olarak gözler önüne gelmektedir. Ülkemizde bu alanda hizmet sunmakta olan ve bilişim firmaları ile sürekli olarak itibat halinde olan tercüme bürolarına rastlamak mümkün olmakla birlikte, ne yazık ki sadece bilişim sektörününde ki tercüme belgelerin konusunda uzmanlaşmış bir tercüme firması bulmak henüz mümkün değildir. Genel anlamda oluşturmuş olduğunuz web sitesi ve yazılımlarınızın tercüme işlemini sağlayabilen kuruluşlara verilen isim tercüme bürosu olarak adlandırılmakla birlikte bu alanda yapmış olduğum incelemeler henüz bilişim işlerinde uzmanlaşmış bir tercüme bürosu bulabilmenin mümkün olmadığı yolundadır.

Bilişim sektöründe tercüme hizmetleri konusunda önerebilecek olduğum firmalar

tercüme bürolarıGeçtiğimiz günlerde bir müşterimden gelen talep üzerine bir web sitesinin ingilizce diline tercümesi için firma arayışı içerine girdim. Bu noktada sunulmakta olan hizmetleri incelerken Hedef Tercüme adlı firmanın sunmakta olduğu çözümler ile ve getirmiş oldukları departman sistemi aracılığı ile bilişim sistemleri tercümelerinde uzmanlaşmış olduklarını gördüm.

Tercüme büroları ve firmalarının Türkiye’de sunmakta oldukları standart hizmetlere ek olarak, bilişim sektörü için geliştirmiş oldukları departman sistemi hizmetlerinden oldukça memnun kaldığımı söylemek istiyorum.

Hedef Tercüme’nin bilişim sektörüne sunmakta oldukları farklı çözümleri sıralamam gerekirse;

  • İnternet sitesinin mevcut ana dil yapısının analiz edilmesi.
  • Mevcut ana dil hatalarının giderilmesi.
  • Tercüme talebinde bulunulan dile çeviri işleminin tamamlanması.
  • İlgili ülkede yerelleştirme işleminin yapılması.
  • Talep dahilinde web sitesine eklemelerin yapılması.

Yukarı da görmüş olduğunuz gibi bilişim sistemleri için oldukça düzenli bir çalışma sistemi belirlemiş olan Hedef Tercüme internet sitesine http://www.hedeftercume.com/ adresinden ulaşabilir, internet sitelerinin profesyonel olarak tercüme edilmesini talep edebilirsiniz.

Yorum Yap