Bir bilgisayar programının düşünebilirliğini ispatlamak amacı ile yapılan Turing testi, ilk defa geçildi. Rusya’da üretilen bir bilgisayar yazılımı insanlardan oluşan jüriyi 13 yaşında bir çocuk olduğuna inandırdı.

Testi yaratan, bilgisayar mucidi Alan Turing‘in 60. ölüm yılında geldi bu başarı. Turing testinde bir bilgisayarın başka bir oda da kendisi ile konuşan jürinin en az yüzde 30’unu kendisini insan olduğuna ikna etmesi gerekiyor. Test 5 dakikalık mesaj sohbetlerinden oluşuyor.

Ünlü İngiliz bilim akademisi Royal Society‘de gerçekleşti bu test ve 5 farklı program yarıştı. Kazanan kendisinin 13 yaşındaki Odessalı, Ukraynalı bir çocuk olduğuna inandıran program oldu. Jüri’nin yüzde 33’ü karşıdaki kişinin gerçek bir bilgisayar olduğuna inandı.

Eugene Goostman adlı programa testi geçtikten sonra nasıl hissettiği sorulduğunda ‘Turing testini geçtiğimi hissediyorum. Çok özel bir şey değil’ diye cevapladı.

Eugene Goostman Konuşmaları

Eugene Goostman ile Yapılan Yazılı Konuşmalar

Yazılımın testi geçmiş olması bilim çevrelerince hem hayret hem de endişe ile karşılandı. Uzmanlara göre insanları kandırabilen bir bilgisayar programı siber suçlar açısından çok endişe verici.

Programın yaratıcıları ise 13 yaşındaki bir çocuk olmasının inandırıcılığını kolaylaştırdığını ifade etti. 2001 yılında yaratılan programın bir versiyonu onun ile konuşmak isteyen kullanıcılar için açık.

İlgili Yazılar

Yorum Yap