TÜBİTAK’ın orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği bilim yarışmasının finalistleri Ankara‘da buluştu. 9 daldaki 202 proje arasında engelliler ve sağlık sorunlarına yönelik olanlar daha çok dikkat çekti. Dereceye girenleri üniversite sınavlarına artı 20 puan eklenecek.

Mimik ile hareket eden protezler, ses ile çalışan ev otomasyon sistemleri hatta radyoaktif maddeye dayanıklı giysiler ve elbiseler. 200’ün üzerinde orta öğretim öğrencisi bilim projeleri ile yarışıyor. TÜBİTAK proje yarışmasının finalistleri projelerini Ankara’da tanıttı.

Askeri lise öğrencileri ise savunma ve sanayi alanında iddialı projeler sergiledi. Projeleri inceleyen bilim, sanayi ve teknoloji bakanı Fikri Işık dereceye giren öğrencilerin Üniversite sınav sonuçlarına 20 puan ekleneceğini açıkladı ve söze şu şekilde devam etti;

“Amacımız hayatın sadece sınavdan ibaret olmadığını, bu tip yarışmalara katılmak ve dereceye girmenin de öğrencinin geleceği açısından  en azından üniversite sınavında böyle bir katkısının olacağı noktasında farkındalık oluşturmak.”

İlgili Yazılar

Yorum Yap