Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte insanlar internette fotoğraf ve video paylaşma konusunda çok daha rahatlar. Twitter‘dan, Facebook‘tan, Instagram‘dan, Vine‘dan yada başka uygulamalar ve servisler aracılığı ile gün içerisinde bir çok fotoğraf paylaşıyoruz, pek çok video paylaşıyoruz.

Fakat şöyle bir yasal uyarıda bulunmak gerekiyor; bu çektiğiniz fotoğraflar ve videolar başınıza büyük dertler açabilir. Özellikle telif haklar ile ilgili yada kişisel haklar ile ilgili.

Fikir ve sanat eserleri kanununun ilgili mevzuatına göre, sizin çektiğiniz fotoğraf yüzünden, o fotoğraftaki kişi yüzünden bir takım cezalara uğrayabilirsiniz. Özellikle fotoğrafı çektiğiniz kişi, marka yada herhangi bir ürün ile yaptığınız yayın, hakaret niteliği taşıyorsa, bu cezanın boyutları daha da artabiliyor.

Günlük hayat içerisinde hepimiz fotoğraflar çekiyoruz ve bazen komik yada saçma durumlar olabiliyor bu görüntüler içerisinde. Fotoğrafı çektiğimiz kişinin bu durumla ilgili bir itirazı olursa, komik yada saçma fotoğrafını çektiğimiz kişi, eğer bir soruşturma yaparsa bir cezaya uğrayabilirsiniz.

Bunun ile ilgili hukukçuların görüşleri de var. Bunları da teknofiber.net olarak araştırdık. Fikir ve sanat eserleri kanununun sadece sanat eserleri gereği değil toplumun ve gazetecilerin haber alma ve verme haklarının kullanımı söz konusu olduğunda herhangi bir izne gerek kalmıyor. Fakat biz standart kullanıcılar olarak, yani işiniz haber vermek değilse, kişisel yaptığınız yayınlarda bir takım kişilik haklarını çiğnediğiniz için cezalara uğrayabilirsiniz.

Özellikle eğlenceli görüntülerde bu tarz görüntüler çıkabiliyor. Mekanlarda da izinsiz çekilen fotoğraflar ve o fotoğrafların bir şekilde internet ortamında binlerce kişiye ulaşması durumunda kişiler yada şirketler, markalar harekete geçebiliyorlar.

Çektiğiniz fotoğraf karşıdaki kişinin başına dert açacaksa, kendi takipçi sayınızın az yada çok olduğunu hiç düşünmeyin. O kadar hızlı yayılıyor ki, sizin 100 takipçiniz varsa ve onların arasında takipçi sayısı yüksek olan birisi varsa ve onu paylaşırsa fotoğraf bir anda yüzbinlerce, hatta milyonlarca kişiye yayılabilir.

Sonuçta sizin çektiğiniz anlaşıldığı takdirde de bir takım cezalara uğrayabilirsiniz. İşin özü, sosyal medya da herhangi bir fotoğraf paylaşımında bulunurken bu teknik ve yasal detayı göz önünde bulundurmalısınız. Gerçekten de bir fotoğraf paylaşımı başınıza büyük bela olabilir yada dert açabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap