Samsung’un yeni ve iddaalı tableti, Galaxy Tab S 10.5, tasarım ve ekran özelliklerinin yanı sıra aslında performansıyla da dikkate değer bir tablet. ‘Peki bu özelliği belirleyen özellikler, unsurlar, nelerdir?’ diye soracak olursanız. Elbette sahip olduğu konfigürasyon. Gelin bu tabletin teknik özelliklerini inceleyelim.

Bilgisayarlar da olduğu gibi, tabletlerde de ilk baktığımız özellikler arasında işlemci, bellek (RAM) ve disk alanı yer alıyor.

2 Farklı İşlemci Seçeneği ve 4 Çekirdekli İşlemci

Galaxy TAB S 10.5’te işlemci 2 farklı seçenek olarak ortaya çıkıyor. Sasmsung’un Exynos işlemcisi bu seçeneklerden birisi. Bu işlemci 1.9 GHz ve 4 çekirdekli bir işlemci. Bunun dışında Quad Core işlemcide bulunuyor. Buda yine 4 çekirdekli bir işlemci.

3 GB RAM’e Sahip!

Tabii ki bir tabletin özelliklerinden bahsederken, tabletin belleğinden bahsetmemek olmaz. Galaxy Tab S 10.5‘in 3GB’lık bir RAM’i bulunuyor. Buda tabi ki çok önemli fark. Çünkü şuan piyasadaki pek çok tablete fark attığını söyleyebiliriz.

HD Videoda 11 Saat Dayanıyor!

En iyi donanım özelliklerinden biri ve kullanıcıları aslında bu kadar büyük ekranda biraz sıkan kısımlardan birisi pil süresi. Samsung Galaxy Tab S 10.5 ‘in pili gerçekten de uzun süre dayanabilecek gibi görünüyor. Çünkü şirketin yaptığı açıklamalara göre, yapılan araştırmalara göre full HD oynatma süresi 11 saat. 11 saat boyunca full HD video oynatabilen bir tablet elbette diğer uygulamaları kullanırken, internet üzerine gezinirken yada oyun oynarken çok daha uzun bir süre sunacaktır.

16-32 GB Disk’i ve MikroSD Girişi Var

Her ne kadar tablet kullanıcıları çoğu içeriği internette tüketiyor olsalar da diske kaydetmek istediğimiz pek çok şey olabilir. Mesela videolar, fotoğraflar, oyunlar, e-kitaplar gibi. Bu yüzden disk kapasitesi de önem taşımaya başladı. O nedenle 16 ve 32 GB’lık kapasite seçenekleri bulunuyor. Fakat güzel haber mikroSD kart desteği sağlaması. Bu sayede disk kapasitesini genişletmek mümkün. Hem de 128 GB’a kadar. Bu özelliği ile de aslında tablet rakiplerine birazcık daha fark atıyor diyebiliriz. Hem mikroSD desteklemesi sayesinde bu kadar geniş bir disk alanı oluşturmak. Hem de bunun dışında diğer donanım özellikleri ile yüksek performans elde etmek, Galaxy Tab S 10.5 meraklılarını daha fazla memnun edecektir diye umuyoruz.

Samsung Galaxy Tab S

Samsung Galaxy Tab S

4G’de Destekliyor!

Tabletin Wifi ve 4G olmak üzere 2 farklı seçeneği bile bulunuyor. Kullanıcılar şayet ücretsiz olarak bağlanmak isterlerse 4G destekleyen versiyonunu seçebilirler.

Parmak İzi Okuyucusu da Var!

Bu yeni tabletin bir de parmak izin okuyucusu bulunuyor. Bu çok iyi bir haber çünkü Samsung‘un şuana kadar en iyi cep telefonu modeli olan Samsung Galaxy S5’teki parmak izi okuyucusu tablet kullanıcıları içinde artık çok büyük bir konfor sunacağını söyleyebiliriz. Çünkü parmak izi okuyucusu önemli bir güvenlik avantajı sağlıyor kullanıcılar için. Bundan böyle tablet kullanırken de, tablet kullanırken de bu avantajı elde etmek mümkün olacak.

Ödemeler için NFC Özelliği de Mevcut

Bu modelde yani Galaxy S Tab 10.5‘te bize sunulan bir diğer donanım farkı ise NFC özelliği. Biliyorsunuz, özellikle mobil ödemelerde veya yakın temaslardaki mobil işlemlerde çok büyük avantaj sağlıyor. Henüz çok fazla yaygınlaşmış olmasa bile örnekleri giderek artıyor. Tablet ve telefon tercihinde NFC özelliğini belki şimdiden kriterler arasına koymakta da fayda var.

Evet, bu yazıda Galaxy Tab S 10.5’in performansını etkileyen donanımlarından bahsettik. Bir sonraki tablet incelemeleri yazımızda görüşmek üzere.

İlgili Yazılar

Yorum Yap