Samsung’un yeni tableti Galaxy Tab S’in 10.5 ekran özellikleri bakımından oldukça dikkat çekiyor. Tablet Amoled ekrana sahip. Amoled ekran neler sağlıyor? Tabletin ekran teknolojisi ne gibi avantajlar sunacak kullanıcılara? Pek çok kullanıcı için akla gelen soru, ‘Bu kadar büyük ve ince ekran, bu kadar hafif olmasına rağmen ben ne gibi faydalar elde edeceğim?‘ Bu soruların cevabını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tabletin ekran kalitesi kullanım rahatlığını müthiş belirliyor. Çünkü aslında bir ekran kullanıyoruz. Bu ekran ne kadar kaliteliyse, bizim içinde o kadar avantajlı. Çünkü hem internet performansını hem oyun performansını, hemde video izleme performansını tamamen etkileyen bir ekran teknolojisinden bahsediyoruz.

Süper Amoled Ekranı Var

Samsung Galaxy Tab S 10.5’te süper amoled ekran bulunuyor ve bu ekran mükemmel görüntüler elde etmek için belkide şuanda tabletlerde kullanabileceğimiz en iyi teknoloji denilebilir. 2560×1600 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Buda bize 16:10 en boy oranı sunuyor. Samsung’un tablet pazarında en büyük rakibi Apple ile karşılaştırdığımızda, aslında hem çözünürlük hem de piksel yoğunluğu konusunda önemli farklar içerdiğini söyleyebiliriz. Yeni tablet, ekran konusunda oldukça başarılı. Piyasadaki en büyük rakibinin en iyi modeli 2048×1500 ekran çözünürlüğü sunuyor.

Amoled Ekran Nedir?

Amoled ekranı kısaca tanıtacak olursak şöyle diyebiliriz. Amoled Ekran bize aslında daha derin, daha yüksek kontrast oranları ve buna bağlı olarak daha zengin renkler. Ayrıca Galaxy Tab S geleneksel LCD ekranlara göre çok daha yüksek bir kontrast oranı ve çok daha yüksek bir kalite sunuyor.

Samsung Galaxy Tab S

Samsung Galaxy Tab S

Adaptive Ekrana Sahip!

New York’ta yapılan lansman sırasında pek çok kıyaslamalar ve bir çok testler gösterildi ve bu kıyaslamalar bize amoled ekranın avantajlarını gerçekten birbir canlı olarak göstermiş oldu. Galaxy Tab S 10.5, Samsung‘un amiral gemisi diye adlandırılan telefonu Galaxy S5’te de olduğu gibi Adaptive ekrana sahip. Belirli aydınlatma koşullarında bu koşullara uyum sağlayabilecek refleksler gösterebiliyor.

Ekran Ortam Işığına Uyum Sağlıyor

Tabletleri aslında tek başımıza kullanmıyoruz. Belkide film izlerken yan yana bir kaç kişi izleyebiliyoruz. Yada tablet üzerinde herhangi bir görüntüyü, örneğin bir sunuyu yanımızdaki kişiye iletirken, onun izleme açısının da önem kazandığını söyleyebiliriz. Samsung‘un bu yeni tableti amoled ekranıyla farklı açılardan da kaliteli görüntüyü bizlere sunabiliyor. Buda tabletin önemli bir başarısı. Bunla birlikte farklı ışık ortamlarında tabletin o ortama uyum sağlaması da önem sağlıyor. Galaxy S5 telefonda olduğu gibi ekran ortam ışığına uyum sağlayabilecek teknolojiye sahip.

Galaxy Tab S Kamerası

Telefonlardaki kadar önem taşımasa da tabletlerin kameraları da kullanıcılar için biraz daha önemli hale geldi. Çünkü tabletler ile de insanlar sık bir şekilde fotoğraf çekebiliyorlar ve bu fotoğrafları sosyal medya da paylaşıyorlar. Tabletin 8 magapiksel arka kamerası ve görüntülü sohbet yada selfie çekmek için de 2.1 megapiksel ön kamerası bulunuyor.

İlk amoled ekranlı tablet olan Galaxy Tab S 10.5 müthiş bir ekran performansıyla kullanıcıları cezbedecek gibi görünüyor. Yapılan testler de aslında bunu doğrulayacak nitelikte. Şuanda tablet piyasaya çıkmaya hazırlanıyor ama yapılan testleri izlemek bile bizim için oldukça heyecan verici.

Tabletin Ekranı Neden Önemli?

Çünkü kullanıcılar gerçekten de bir tableti kullanırken, birebir ekran ile karşı karşıyalar ve bu ekran ne kadar kaliteliyse, tabletin performansının, tabletten elde edilen fayda o kadar değerli hale geliyor. Samsung Galaxy Tab S 10.5, ekran konusunda kesinlikle rakiplerini biraz daha üzecek gibi görünüyor.

Yorum Yap