Günümüze kadar aslında anlık iletişimle anlık mesajlaşmalar, çoğunlukla bilgisayar ekranları üzerinden yapılıyordu. Ama son birkaç sene içerisinde insanlar Android yada iOS cihazlı telefonlardan ve tabletlerden iletişim sağlıyorlar. İletişim için WhatsApp, Viber, Hangouts gibi alternatif uygulamaları kullanıyorlar.

Özellikle de WhatsApp, çok ciddi bir büyüme kaydetti ve pek çok kullanıcı akıllı telefonlarında hem anlık iletişim için, hem de dosya gönderme ve almada kullanıyor. Fakat bu yoğunluk hackerların yada siber dolandırıcıların ilgisini oldukça çekiyor. 2014’ün başlarından beri WhatsApp ve Viber uygulamaları taklit edildi ve bir takım spamler yoğun olarak kullanıcılara gitmeye başladı.

Spam Mesajlar

Spam Mesajlar

Bu spam mesajları WhatsApp yada Viber’in mesajlarıymış gibi kendini tanıtıyor. Yani bir hacker tarafından gönderilen bir mesaj Viber yada WhatApp ekiplerinden gönderilmiş gibi görünebiliyor. Bu tür mesajların Viber yada WhatsApp’ten geldiğini gören insanlar hemen kanabiliyor ve mesaj yolu ile kredi kartı şifresinden telefon numarasına kadar önemli bilgilerini verebiliyorlar.

Bu tür spam mesajlara kanmayın ve önemli bilgilerinizi bu siber dolandırıcılara vermeyin. Zira son zamanlarda bir hayli arttı. Ayrıca şunu da söylemek gerekiyor; WhatsApp yada Viber gizlilik kuralları gereği kullanıcıların telefon numaralarını bilmezler ve size bir mesaj gönderemezler. Bu tür mesajları bir hacker, siber dolandırıcı yada sizi işletmek isteyen bir arkadaşınız olabilir. Aman Dikkat edin!

Yorum Yap