Facebook arada bir deney yapıyor. Bu kez yapılan deney bazı kullanıcıları kızdırdı. Yapılan bu gizli deney kullanıcıların paylaştığı gönderilerin yerlerini değiştirdi hatta bazı spam olarak bulduklarını sildi.

Dünyada 1 milyarı aşan kullanıcısıyla bir dev. Özel hayata dair her şeyinizi biliyor. İlk okulunuzdan, sevdiğiniz şarkılara yada filmlere. Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook bir kez daha eleştirilerin hedefinde. Bu kez sebep, gizlice yapıldığı ortaya çıkan psikolojik deney.

689 bin kullanıcının haber beslemeleri manipüle edildi. Yani sırası değiştirildi, bazı paylaşımlar çıkarıldı, bazıları ön plana alındı. Bunların hepsi kullanıcılardan habersiz bir şekilde. Amaç, pozitif yada negatif paylaşımların kullanıcı paylaşımlarını nasıl etkilediğini görmekti ve bir sonuca ulaşıldı. Deneye göre kullanıcı negatif paylaşıma maruz kaldıkça, negatif içerikler paylaştığı belirlendi.

Sonuca varılmasına varıldı ama deney büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Bu manipülasyon ile Facebook sınırı aştı diyenler oldu. Deney eleştirildi. Facebook ise deneyde yer alan kullanım şartları başlığı altında yapılan açıklama ile örtüşüyor dedi. Kullanıcı profillerinin araştırma amacı ile kullanılabileceğini savundu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap