Dünyada 1 milyar Türkiye‘de de 30 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı bulunmakta. Hal böyle olunca tabi hackerlar Facebook’a yöneliyorlar. Facebook güvenlik ile ilgili bir takım güvenlik ile ilgili tedbirleri sürekli artıyor. Sürekli bir takım önlemler alınıyor ama yetişebilmek ne mümkün?

Yeni bir takım tehditler ortaya çıkmış durumda. Biliyorsunuz ki Facebook hesabınızı ele geçirmek için internet korsanları karşınıza bir takım pencereler açıyorlar yada size bir takım e-postalar gönderiyorlar ve farklı Facebook sayfasını taklit eden siteler de mevcut, buralara giriş yapmanız isteniyor. Bu sayede de sizin kullanıcı bilgileriniz ele geçiriliyor. Fakat korsanların istedikleri şey bundan daha fazlası. Sizin bir şekilde telefonunuza girmek istiyorlar. Özellikle Android telefonlarda şuanda böyle bir tehdit gündemde. Buna karşın dikkatli olmanız gerekiyor.

Korsanların Hackleme Yolları Neler?

Yapılan şey şu; Facebook’a girmeye çalıştığınızda tarayıcınızda bulunan bir açık nedeniyle. Yani tarayıcınıza yüklediğiniz bir eklenti yüzünden Facebook’a giriş yaptığınızda, Facebook’un uyarı sayfası gibi tasarlanmış başka bir site karşınıza çıkıyor ve tekrar ‘Hoşgeldiniz, bazı güvenlik ayarlarımızı yaptık bu yüzden telefon numaranızı tekrar girmeniz gerekiyor’ gibi bir takım bilgiler karşınıza çıkıyor.

Başka bir hackleme yöntemi ise; Facebook yönetiminin başka bir uygulama geliştirdiğini söylüyor ve bu uygulamayı telefonunuza indirmeniz için size bir link veriyor. Telefon bilgilerinizde bu uygulamada isteniyor.

Eğer sizde yukarıda anlattığımız gibi bir kurban olmuşsanız, bu size ne tür zararlar verebilir bunu aşağıdaki paragrafta yazdık. Gözlerinizi açın ve dikkatlice okuyun 🙂

Korsan Bize Nasıl Zarar Verebilir?

Uygulamayı akıllı telefonunuza indirdiniz ve izinlere onay verdiğiniz zaman telefonunuzdaki tüm yetkilere erişebiliyorlar. Bunların başında da bankacılık işlemleri geliyor. Yani SMS’lerinizi okuyarak pek çok bankacılık işlemlerini internet korsanı yapabilir ve bankanıza erişip paralarınızı çalabilir.

Yani konu sadece kişisel yazışmalar değil. Yoksa emin olun ki, kimse sizin sevgiliniz ile konuştuğunuz romantik SMS’leri merak etmiyorlar. Çok daha fazlasını merak ediyorlar.

Facebook Korsanlarına Karşı Neler Yapmalıyız?

Karşınıza çıkacak olan tuhaf uyarı pencerelerine Facebook’tan gönderilmiş gibi görünen uyarı ekranlarına çok dikkat edin. Karşınıza çıkan her pencereye ve pop-up mesaja inanmayın, tıklamayın ve tavsiye edilen programları da indirmeyin. Bunun dışında bizlerin yapabileceği bir şey malesef yok. Dikkatsizlikten dolayı belkide bankanızda ki tüm paranız gidebilir. Mark Zuckerberg ve ekibi umarız yakın zamanda bu soruna bir çözüm bulurlar diyelim ve sözü noktalayalım.

İlgili Yazılar

Yorum Yap