Günümüzde her şeyin bir elektroniği var. Sigaranın da var. Elektronik sigaralar bildiğiniz gibi ülkemizde de çok fazla popüler olmuştu. Sigara sayılmadığı için, mekanların içerisinde ve sigara yasağının olduğu yerlerde bile insanlar bu e-sigarayı kullanabiliyorlardı.

Elektronik sigara bir süre sonra bir takım şaibeli durumlardan ötürü bir çok yerde yasaklandı. Ülkemizde de şuan bir tartışma konusu ve sadece Türkiye‘de tartışma konusu değil, aslında bütün dünyada tartışılıyor bu mesele. Bu sigara teknoloji yüzünden dünya sağlık örgütünün elektronik sigaraya karşı bir takım sert tedbirler alması gündemde. Çünkü pek çok ülkede şuan çok rahat bir şekilde satılıyor. Hatta sadece elektronik sigara ve malzemelerini satan dükkanlar bile var. Özellikle de bu ürünler için geliştirilmiş.

Fakat Dünya Sağlık Örgütü alanında saygı kazanmış 53 bilim adamı tarafından imzalanan bir bildiri yayımlandı. Bu bildiriye göre, elektronik sigaralar, geleneksel sigaraların karşısında aslında sağlıklı bir alternatif oluşturuyor ve aslında sigara probleminin çözümünde de önemli bir rol oynamış oluyor.Bu bilim insanlarına göre insanlara sigarayı bırakmaları için ideal bir çözüm olarak gösterilebiliyor.

Fakat yine aynı topluluk içerisinde bu görüşe tam zıt olan bilimciler de mevcut. Elektronik sigaralarda tutuşturma yerine buharlaştırma nikotin tüketimi sağlanıyor. Bu sayede de dünyada çok hızlı bir şekilde yayıldı ve bağımlılar, elektronik sigaranın daha zararsız olduğunu düşünerek ciddi bir pazar oluşturmuş durumdalar ve bu pazarın dünya çapındaki boyutuda 3 milyar doları buldu. Yani 3 milyon dolarlık bir sektör oluşmuş oldu.

e-sigara

e-sigara

Dünya sağlık örgütü gerçekten e-sigaraları tütün ürünleri olarak sınıflandırırsa, geçici sert tedbirler alınabilir. Dünyanın tamamında böyle bir şey olabilir.

Sağlıklı mı değil mi sorusunun cevabı çok fazla netleşmediği için elektronik sigara hakkında herhangi bir övücü sözlerde bulunamayız ve bilim adamlarının da belki de bu tartışma sonrasında varacağı noktayı beklememiz ve görmemiz gerekiyor. Dünya sağlık örgütünün muhtemelen kısa bir süre içerisinde elektronik sigaralar ile ilgili net bir cevabı olur. E-sigara sağlığa zararlı mı değil mi sorusunun yanıtı kesinleştiğinde haberini yapacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

İlgili Yazılar

Yorum Yap