Microsoft’un donanım geliştirmesi aslında baktığımızda çoğunlukla işletim sistemi yada diğer servislerini desteklemesi amacını güdüyordu. Yani Microsoft bir klavye üretirken, fare yada bir bilgisayar kamerası üretirken aslında o pazarlarda bir liderlik yada ciddi bir ticari gelir hedeflerine sahip olmuyordu.

Zaten bu tip aksesuar pazarlarında çok daha uygun fiyatta olan, düşük kaliteli olsa bile uygun fiyatta olan ürünlerin satış hacimleri çok daha yüksek. Fakat buna rağmen Microsoft her zaman donanım tarafında her zaman var. Elbette buna Xbox‘ı dahil etmiyoruz. Oyun konsolu tarafında Microsoft ciddi ve en büyük rakibi Sony ile müthiş bir rekabet halinde.

surface pro 3

Surface Pro 3 Tablet

Microsoft’un tablet konusunda özellikle Windows 8’in mobil platformda dokunmatik ekran tarafında. Tablet tarafında ilerletebilmesi için Surface ürününü geliştirdiğini biliyoruz. Surface’ın kullanıcısı olduğum için şunu söyleyebilirim ki; gerçekten bilgisayar ile yarışan bir tablet. Aynı şeyi iPad için veya Android tabletler için piyasadaki çoğu Android tablet için söylemek biraz zor. Fakat Microsoft’un Surface tabletleri, aslında “Bilgisayar mı? Tablet mi?” kararsızlığı yaşıyor şuanda.

Surface Pro 3

 

Yeni versiyon olan Surface Pro 3 aslında tabletin çok daha ötesinde bir ürün olarak karşımızda duruyor. Çünkü ekran boyutu biraz daha büyüyor. 12 inç ekran boyutuna sahip oldu ve tablete mıknatıs ile yapıştırılan klavyesi bildiğiniz bilgisayar klavyesine çok benziyor zaten. Dizüstü bilgisayarlardaki klavye anlayışına sahip.

surface pro 3 tablet

surface pro 3 tablet

Surface Pro 3’ün Klavyesi Basma Hissi Veriyor!

Önceki sürümlerde sadece dokunma ile çalışan bir klavye vardı. Daha sonra geliştirilen klavyeler tablete eklenen klavyeler, bildiğiniz bilgisayar klavyesindeki basma hissini sizlere sunuyor. Bu açıdan da oldukça önemli.

 

Surface Pro 3’ün Çözünürlüğü de Arttı!

12 inç ekranın çözünürlüğü ise 2160 x 1440, Surface Pro 2’nin ekran çözünürlüğü ise 1920 x 1080 idi. Ekran çözünürlüğünün artmış olması da kullanıcılar için büyük bir avantaj denilebilir.

‘Dizüstü Bilgisayar İhtiyacını Çözecek’

Microsoft’un bir iddaasına göre, bu tablet dizüstü bilgisayar olan ihtiyacı bir şekilde kökten çözecek. Şimdiye kadar dizüstü bilgisayar satışı yada genel olarak PC satışlarındaki düşüşü tablet satışlarının artmasına bağlanılıyordu ama şayet Surface serisi yaygınlaşırsa yada Microsoft’un bu konsepti üreticiler tarafında da tutarsa herhalde yavaş yavaş bilgisayarlara veda etme vakti gelecek gibi görünüyor.

Surface Pro 3

Surface Pro 3

Surface Pro 3‘ün kalınlığı 9.1 milimetre. Ağırlığı ise 800 gram. Klasik tabletlerden biraz daha kalın olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü içerisinde ciddi bir donanım barındırıyor. Böyle bir farkı var. Tabi ki bilgisayar ile yarışan bir tablet taşımak istiyorsanız, bu etmeni de göze almanız gerekiyor.

Surface Pro 3 Türkiye’ye Ne Zaman Gelir?

Türkiye’ye ne zaman gelir orası tam kesin değil. Microsoft’tan tam kesin bir bilgi maalesef ki henüz yok. Microsoft’a sorulduğunda da Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda çok net bir bilgi alınamadı. Yakın bir süre içerisinde gelecek diye tahmin ediliyor.

Yorum Yap