Elektrik üretimi için çöpler kullanılabiliyor. Çöpler katı atık arıtma tesislerine gidiyor ve bu tesislerde elektrik üretiliyor. Bu elektrik nasıl mı üretiliyor? Detaylar yazımızın devamında.

Katı atık tesislerinin sayısı gittikçe artıyor. 2013 yılına kadar 15 olan arıtma tesisi sayıs, 2014 yılı itibari ile 76’ya yükseldi. Tabi üretilen elektrik miktarı bir o kadar da artmış oldu. Bakanlık bu tesislerden 16’sı ile ilgili verileri açıkladı. Buna göre 16 çöp tesisinden 270 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Bu sayede doğal gaz tüketimi de azaltılmış oluyor. Ekonomiye destek veriliyor.

Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor?

İstanbul’da 2 tesis var. İşte o tesislerden birisi Kemerburgaz’da bulunan katı atık arıtma merkezi (aşağıda resimde bulunan yer).

Kemerburgaz Katı Atık Arıtma Merkezi

Kemerburgaz Katı Atık Arıtma Merkezi

Yerin 70 metre derinine kadar çöpler bulunuyor. İşte bu çöplerin arasında metan gazı birikiyor. O biriken metan gazı aktif gaz bacaları sayesinde manifoltlara aktarılıyor ve aslında asıl iş o noktadan sonra başlıyor.

Tesisin en kritik noktalarından bir tanesi bu gaz motorlarının bulunduğu kısım aslında gaz motoru diyoruz ama bir araba motoru gibi. Aradaki fark şu, araba motorlarında 4 silindir, 6 silindir olabilirken bu motorlarda toplam 20 silindir var. İşte gaz bu motorlar sayesinde elektriğe dönüştürülüyor ve anında ulusal şebekeye aktarılıyor.

Metan gazının bertaraf edilmesi önemli. Çünkü karbondioksite oranla 23 kat sera etkisine sahip yani çevreci bir teknoloji denilebilir. Katı atık tesis sayısının 2014 yılı sonunda ise 80’e çıkması hedefleniyor.

Yorum Yap