Başımızı çevirdiğimiz her taraf elektrik ve elektronik eşya dolu. Özellikle sürekli yenisi çıkan cep telefonları ve bilgisayarın hızına yetişebilmek hiçte kolay değil. Peki eskileri ne oluyor?

Yeni yaşam tarzının getirdiği elektronik çöplük. Çöpe çıkan tonlarca elektronik atık insan sağlığını tehdit ediyor. Çevreye geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar veriyor. Ekonomi de ise; milyonlarca doları bulan kayıplar ortaya açıyor.

5 haziran dünya çevre günü kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü tarafından hazırlanan bir rapora göre, Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başı yıllık toplanan atık elektrikli ve elektronik eşyaların miktarı 17 kilogram iken, Türkiye‘de bu yıl toplanması planlanan atık elektrikli ve elektronik eşyalar miktarı kişi başı sadece 0.3 kilogram.

Atık Eşyalar

Atık Eşyalar

Evlerde en çok biriktirilen elektronik atıkların başında cep telefonları geliyor. Bazı belediyeler elektronik atık çöplükleri bulunduruyor. Bunun yanı sıra bir çok belediye eski fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi büyük evsel teknoloji atıklarını adresten teslim alıyor.

Elektronik ve elektrik atıkların geri dönüşüm yolu ile ekonomiye kazandırılması mümkün. Elektronik atıklardan elde edilen geri dönüştürülmüş metal pazarı geçmiş yıllara göre yüzde 8.1 oranında büyüdü. Ancak Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla Türkiye, atık elektrik ve elektronik eşya toplanması ve geri dönüşümü alınması konusunda maalesef ki sınıfta kaldı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap