Bir ağacın tepesinde 2 kolu ile sarılmış gövdesine. Bazen yarı uyanık. Bugüne kadar o bilindik görüntü miskinliğe bağlanılıyordu. Avustralya‘da Melbourne üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre bilimsel bir gerçeği ortaya koydu. Önde gelen bilim dergilerinden Biology Letters‘da yayımlanan son araştırmaya göre Koalalar ağaçlara miskinlikten değil vücut ısılarını dengelemek için sarılıyor.

Koalaların kış aylarında ağacın yüksek kesimlerinde yapraklara yakın yerlerde durduğu, hava ısındıkça da ağaçların daha soğuk bölgelerine indikleri ve vücutlarını ağacın gövdesine iyice bastırdığı gözlemlendi.

Bu araştırmanın yapılabilmesi içinde devreye termal kameralar girdi. Son dönemlerde aşırı sıcak yazlar geçiren Avustralya’da hava sıcaklığı 39 derece olduğunda bile ağaç gövdelerinin yaklaşık 7 derece daha soğuk oldukları tespit edildi.

Koalaların da ağacın gövdesine yapışarak vücutlarını soğuttukları gözlemlendi. Peki bu bulgu ne işe yarayacak? Küresel ısınma etkisini daha fazla hissettiriyor artık. Bu nedenle koala neslini koruyabilmek için bu bulgu önemli bir veri olarak görülüyor.

Yorum Yap