Ülkemizdeki 10 kişiden 5’inin aslında teknolojiye bağımlı oldukları söylenmektedir. Peki teknoloji bağımlılığı nedir? Kimler ve nasıl bağımlı olurlar? Detaylar yazımızda.

Teknoloji bağımlılığı değişen çağın ihtiyaçlarıyla doğrudan ilişikilidir. Yani, teknoloji aslında hayatımızın içinde o kadar çok var ki, uzmanlar neyin bağımlılık yapıp neyin bağımlılık yapamadığı konusunda zorlanıyorlar. İnsanlar teknoloji ile bu kadar çok zaman geçiriyorlar ki, onun bağımlılık olup olamadığını bile ayırt edemiyorlar. Teknoloji hayatımıza o kadar entegre olmuşken ve hayatımızda bu kadar yeri varken, teknolojiyi bağımlılık haline getirmemek gerçekten çok zor.

Bu konu ile ilgilenen uzmanlar, “Altında yatan psikolojik sebeplere bakıldığında, her hangi bir psikolojik problemin olduğu düşünülemez” olduklarını savunurlar ve ellerinde buna dair bir bilgi olmadıklarını söylemektedirler.

Ancak çeşitli psikolojik rahatsızlıkların yada çeşitli kişilik tiplerinin teknoloji bağımlılığına daha kolay kapıldıkları düşünülmekte ve incelenmektedir.

Yorum Yap