Arama motoru optimizasyonu çalışmaları için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar mevcuttur. Öncelikle sitenizin linkleri bir haritada olması önemlidir. Bu link haritasına sitemap denir. Eğer bir ‘sitemap’iniz yoksa bunun için online site haritası çıkartan araçlar mevcuttur. Yada altyapınız bunu destekliyorsa, örneğin siteniz bir WordPress site ise eklentiler vasıtası ile de kendiniz bir sitemap oluşturabilirsiniz.

Bunun dışında linkleri düzenleyen eklentiler yada altyapılar vardır. Örneğin PHP yada Apache Server üzerinde bir site barındırıyorsanız, URL Rewrite özelliğini kullanarak bir sitemap oluşturabilir ve düzgün linklere sahip olabilirsiniz. Benzer yapı diğer altyapılar için de mevcuttur.

Ayrıca web sitenizin altyapısının sağladığı araçlarda olabilir. Mesela, bir WordPress siteniz varsa eklentiler vasıtası ile SEO araçlarını kurabilirsiniz. Oluşturduğunuz sitemap’i de Google’a Webmaster Tools üzerinden gönderebilirsiniz. Bu arada WordPress siteniz için WordPress Sitemap eklentilerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

WordPress Sitemap Eklentisi

İlgili Yazılar

Yorum Yap