Bir e-ticaret sitesine SEO yapmak diğer sitelere göre daha fazla zahmetlidir. Peki bir e-ticaret sitesine SEO nasıl yapılır? Nasıl yapılmalıdır? Bu soruların cevabı yazımızda.

Arama motoru optimizasyonu yapabilmek için ilk önce sitenizin içeriğine, sitenizin hedef kitlesine ve ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Siteniz Nasıl Olacak?

Örneğin sitenizin bir satış sitesi olduğunu varsayarsak ve siteniz Türkiye’de ki insanlara hitap edecek. Hatta biraz daha derine inelim ve bu site sporculara hitap etsin.

Sitenizin İçini Optimize Edin!

  1. Sitenizin kategorisini ve dalını seçtikten sonra işe rakiplerinizi inceleyerek başlayabilirsiniz. Sporculara hitap eden diğer siteler yani rakipleriniz neler yapıyor? Ne gibi arama sonuçlarında çıkıyor ve insanlar sitenizi bulabilmek için ne tür aramalar yapıyor? Bunların hepsini işin başında incelemelisiniz.
  2. Daha sonra internet sitenizin alt yapısına göre başlıklarını düzenlersiniz, meta etiketlerini, metinleri, içerikleri düzenlersiniz.
  3. Kategoriler, etiketler, menüler gibi insanların ve arama motoru robotlarının kolayca sitenizin diğer sayfalarına gidecek şekilde düzenlemeler yaparsınız.
  4. Bunun dışında -en önemlisi diyebileceğimiz bir madde- sitenizin URL’ini düzenlersiniz.

Arama motoru optimizasyonu konusunda son yıllarda semantik açıdan büyük öneme sahip ve Google’ın çıkarmış olduğu ‘mikrodata’lar diye bir format vardır.

Örneğin e-ticaret sitenizdeki ürünün fiyatını, ürünün -bir oylama sistemi varsa- kullanıcılar tarafından almış olduğu derecelendirmeyi, ürünün açıklamasını gibi şeyleri ‘mikroformat‘lar sayesinde arama motorlarına gösterebiliriz. Bu tür mikroformatları HTML kodları sayesinde gösterebiliriz.

mikroformat seo

Mikroformat SEO

Mesela insanlar bir ürünü arattığında, sizin sitenizdeki ürün arama sonuçlarında çıktığında ürünün fiyatı, ürünün açıklaması ve ürünün aldığı puan direk çıkması hem insanların dikkatini çekecektir. Hem de arama motorları sitenizi bu sayede daha üstlerde gösterecektir.

Bu yazıda anlattıklarım bir e-ticaret sitesinde yapabileceğiniz onpage SEO çalışmasıdır. E-ticaret ve diğer siteler için SEO tabi ki bunlarla da kalmıyor. İleride yazacağımız yazılarda daha detaylı bilgiler vereceğiz. Bu tür yazıları kaçırmamak için SEO kategorimizi takip etmenizi öneririz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap