Bilgisayarınız çok mu yavaş? Bilgisayarınızdan yavaş olduğu için şikayetçi misiniz? O zaman bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Yazıda bilgisayarınızın neden yavaşladığını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızın yavaş olmasının birinci nedeni aynı anda çok fazla programın çalışmasıdır. Bilgisayarda RAM dediğimiz bir donanım vardır. Bu donanımda aynı anda açık olan programların bilgileri tutuluyor. Bilgisayarınızın RAM’i ne kadar yüksekse, o kadar çok programı aynı anda çalıştırabilirsiniz.

İkinci bir nedeni ise, internet üzerinden indirdiğiniz yazılımın sonucunda beraberinde inen ve size görünmeyen bir yazılım arkaplanda çalışabiliyor (sizin bilginiz haricinde).

Üçüncü nedeni, bir defa çalıştırdığınız dosya kendini Windows’un register dosyasına kaydederek, her başlangıçta her bilgisayarı açtığınızda, tekrar kendini başlatma gibi bir özelliğe sahip olabilmesi. Bu dosyalar bilgisayarınızda biriktikçe, şiştikçe bilgisayarınız doluyor. Aynı anda çalışan programlar olduğu için bilgisayarınız yavaşlayabiliyor.

Dördüncü nedeni, bilgisayarınıza çok fazla program yüklediğinizde hard diskinizde yeteri kadar yer kalmayabilir. Hard diskinizde de yer kalmadığında programın açılışında yüklenme süresi uzayabiliyor ve buda bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabiliyor.

Bilgisayarın Yavaşlamaması için Ne Yapabiliriz?

Tanımadığınız programları asla yüklemeyin ve Windows’ta bir programı yüklemeden önce bir izin istiyor. Her programa izin vermeyin ve programın ne olduğunu araştırın ardından izin verin.

Windows ile başlayacak olan programları azaltmaya çalışın. Her program, Windows açılır açılmaz çalışmaya başlamasın. Her programın Windows ile açılması bilgisayarın başlangıçta geç açılması demektir.

Zamanı gelince de format atmakta bilgisayarınızı rahatlatacaktır. Ayrıca bir antivirüs programını da bilgisayarda bulundurursanız daha güvende olur ve bilgisayarınızın yavaşlamamasını engelleyecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap