Bir bilgisayar satın almak bütçenizi zorluyor, yada istediğiniz özelliklerdeki bilgsayarı kendiniz yaratmak istiyorsanız. Kendi kasanızı kendiniz toplayabilirsiniz. Nasıl mı? Bu yazımızı okuyarak…

Almış olduğunuz kasa, anakart, hard disk, RAM, işlemci, güç kaynağı ve CD ROM’u tornavida ve vidalar ile bir bilgisayar toplanabilir. İlk önce bu bilgisayar donanım parçalarını satın alın. Daha sonrada bu yazımızı okuyarak, bir kaç adım ile bilgisayarınızı kendiniz toplayabilirsiniz.

  1. İlk önce ana kartımızı kasanın içerisinde bulunan yuvalara oturacak şekilde yerleştirin ve daha sonrada vidalarını sıkın.
  2. Ardından, ana karta almış olduğunuz işlemciyi yerleştirin. (İşlemciyi oturturken yan taraflarında bulunan çeltiklere dikkat ederek doğru oturtabilirsiniz.)
  3. Daha sonra işlemci fanını işlemcinin üzerine oturtun. (Fan ile verilen termal macunu mutlaka kullanın)
  4. İşlemciyi de tamamladıktan sonra. Aldığınız RAM’leri takabilirsiniz.
  5. Şimdi de hard diski kasanızın bölümüne yerleştirin ve güç kaynağını taktıktan sonra güç kaynağınız ile hard diski kablo ile bağlayınız.
  6. Hard diskten sonra güç kaynağınızı kasaya yerleştirin ve vidalarını sıkınız. Hard diskin kablolarını anakarta bağlayın. (Güç kaynağı bilgisayarınıza gücü verir.)
  7. Güç kaynağınızı diğer bilgisayar donanımları ile bağladıktan sonra şimdi de sırada CD ROM’u takma vakti geldi. CD ROM’u takmak için bilgisayarın ön panelini çıkarmanız gerekiyor. Paneli çıkardıktan sonra CD ROM’unuzu kasanızın CD ROM yerine yerleştirin. Daha sonra da kablo bağlantısını yaparak, CD ROM’un çalışır hale gelmesini sağlayın.
  8. Ana kart, RAM, işlemci, fanlar, hard disk ve CD ROM’u düzgün bir şekilde yerleştirdikten ve bağladıktan sonra şimdi kasayı kapatıp, bilgisayarınızın güç düğmesine basın ve çalıştırın.

 

Yorum Yap