Bu yazımızda sizlere yeni nesil bir ulaşım aracını tanıtacağız. Onun adı Gyrocopter. Bu araç küçük bir helikopter ve “ileri ki zamanlarda tüm insanların ulaşımda kullanılacağı bir araç olacak” diye tanınıyor.

2011 yılında kurulan FG havacılık kendi sınıfında bir dünya devi alman firmasıyla ortaklaşa dünyada en çok satılan yeni hava aracı olan (Gyrocopter) çeşitleri MTO spor, Calidus ve Cavalon gibi ürünleri bulunmakta. FG havacılık auto-gyro firmasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye pazarına giriş yaptılar. Trafiği sona erdirme konusunda iddalı olan projeye ilgi bir hayli yüksek en büyük avantajı ise Gyrocopter serisinin iniş için 10 metrekarelik bir alana ihtiyacı var, kalkış için ise en az 100 metrekarelik alana gereksinim duyuyor.

Güvenlik açısından bir diğer özelliği ise olası aracın motoru havadayken herhangi bir sebepten dolayı durduğunda planör özelliği göstererek inişini süzülerek gerçekleştirmesi.

Gyrocopter Modelleri

Gyrocopter Modelleri

Gyrocopter’ı Kullanabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Gelelim en önemli kısıma; Gyrocopter hava aracını kullanabilmek için tabiki de bir özel lisansa ihtiyaç duyuluyor. Bu lisanslar için FG havacılık, Balıkesir Edremit bölgesindeki uçuş okulunda 25 saatlik uçuş eğitimi ve 60 saatlik yer dersi eğitimiyle hava aracı kullanılabiliyor ve eğitim sonucu lisansı almaya hak kazanıyorsunuz. Bu teknoloji harikası olan ulaşım aracının sadece lisansı için ortalama 7.500£ ücretlendirmeyle lisansa sahip olunabilir. Bu aracı satın almak için ise yaklaşık 98 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerekecek.

Gyrocopter’ın Temel Özellikleri

4,6m x1,9m x2,8m ebatlar’ında olan Cavalon modeli 145 km/h yapabiliyor. Beş saat kesintisiz havada kalabilin Cavalon 2 kişilik size özel bir uçak. 200 km mesafede 15 litre kurşunsuz benzin yakan Gyrocopter işletim maliyeti açısından kara araçlarından çok daha ekonomik. Evet geleceğin ulaşım araçları arasında önemli bir pazara sahip olacak.

Gyrocopter kuşkusuz erişilebilirlik açısından da özel bir araç otomobiller gibi benzin istasyonlarında dolum yapabilir pistlere ihtiyaç duymadan kalkış ve iniş yapabilir ve oldukça da ucuz maliyetlerle ulaşım sağlanabilir. Örneğin ortalama 80 TL’lik yakıtla İstanbul Bodrum uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca piyasaya yeni girdiğinden pahalı olabilir ama önümzdeki 10 yıl içerisinde geniş yelpazeli bir ulaşım aracı olmaya aday.

Ne dersiniz ulaşımda çığır açan bir araç değil mi sizce de? Gyrocopter gökyüzünde yerini alacak demedi demeyin 🙂 Ayrıca bu aracı daha yakından inceleyebilmek için aşağıdaki videoları izlemenizi şiddetle öneririz.

 


Gyrocopter hakkında detaylı bilgiyi ise Gyrocopter’in resmi Türkiye sayfasından öğrenebilirsiniz.

http://www.gyrocopter.web.tr/

İlgili Yazılar

Yorum Yap