Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

Bu yazımızda, blogculuktan ve blogların ne olduklarından bahsettik. Blog kelimesi hakkında herhangi bir fikriniz yoksa bu yazıyı okuduktan sonra bir blog açma isteği içinizde doğabilir.

Her hafta yayımlanan bloglar için ipuçları yazı dizimizde bu hafta ‘Blog ve bloculuk kavramlarına ve blog tutmanın püf noktaları nelerdir?’ adlı konulara değindik.

Bloglar, bir yada birden fazla kişinin herhangi bir konuya bağlı olarak yada olmayarak içerik yazdıkları, fotoğraf ve video ekledikleri sitelerdir.

Açılımı Weblog kelimesinin hızlı söylendiği zaman oluştuğu halidir. Weblog demekte, web günlüğü yani internet günlüğü demektir. Normal bir internet sitesinden -zamanındaki yıllar önce kullandığımız kişisel sitelerden- çok fazla bir farkı yok. İçinde yorum özellikleri barındıran, içeriği paylaşmaya yarayan, bazı özellikler barındıran platformlardır.

Çeşitli konularda blog yazılabilir. Burada teknoloji konusunda yazmak yada takı, dikiş, otomobil gibi konularda yazılabilir. Bunlarla ilgili herhangi bir limit yoktur. Herhangi bir konuda bir blog kurulabilir ve yazılabilir. Hiçbir konuya bağlı olmadan kişinin sadece günlük olarak neler yaptığı, kendi hayatı veya kendi düşüncülerini de paylaşabilir. Fakat içerik ve konu limiti, süreklilik, güvenilir kaynaklardan veri paylaşmak gibi güvenilir konular gündeme gelince amatör ve profesyonel blogculuk diye de ikiye ayrılır.

Yorum Yap