Bildiğiniz gibi yeni çıkan yasa ile artık sitelerin yasaklanması ve engellenmesi daha kolay bir hale geldi. Twitter, Soundcloud, Dailymotion ve Vimeo gibi yasaklı sitelere giriş için DNS adresinizi değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Fakat Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bir çok DNS adresini de engelledi ve yasaklı sitelere girişler bir hayli zorlaştı.

Yasaklı sitelere girmek için bir diğer yol ise programlar vasıtası ile gerçekleşiyor. Birazdan sizlere tanıtacağım bu programlar ile yasaklı veya engellenmiş sitelere girebilirsiniz. Bu programların bir çoğu ücretli fakat hepsinin ücretsiz versiyonları bulunmakta. İlk 30 gün işinizi ücretsiz bir şekilde bu programlar vasıtası ile halledebilirsiniz.

Eğer sürekli bir VPN kullanıcısıysanız, ücretli sürüme geçmek daha iyi olabilir. Nedeniyse, bazen ücretsiz versiyonlarda karşınıza farklı reklamların çıkıyor olması. Bu açıkçası bir kullanıcı için hiç hoş değil. Görmezden gelebiliyorsanız ücretsiz versiyona devam edebilirsiniz. Premium yani ücretli versiyonların en önemli özelliklerinden bahsetmek gerekirse, ilk önce şunu söyleyebilirim. Programların ücretli versiyonlarında birçok farklı konuma bağlanabiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonlarda ise sadece ABD sunucuları ile sınırlı kalabiliyorsunuz. Ayrıca çok fazla insan ücretsiz versiyonu kullandığından ve ABD konum olarak Türkiye’ye çok uzak olduğundan dolayı, oyunlarda yüksek ping görmeniz doğal.

Bu arada ücretli versiyon almayı düşünüyorsanız, küçük bir ipucu verebilirim. Bazı VPN firmalarında (PureVPN, HideMyAss gibi) yılbaşında, christmas’da, halloween (cadılar bayramı) gibi özel gün ve haftalarda yüzde 50’lere varan indirimler söz konusu olabiliyor. Satın almadan önce takviminize bir göz atın ve yakın bir zamanda özel bir gün varsa, o zamana kadar sabredilebilir.

Yasaklı Siteler Giriş Programları

Hotspot Shield

Program sayesinde istediğiniz sitelere Proxy yardımı ile girebilirsiniz. Bilgisayarınızın IP’sini gizler ve sadece bununla da kalmayıp, bilgisayarınızda giriş yaptığınız sitelerin şifrelerini güvence altına alır. Program ücretsiz olması ile güzel bir artı özellik sağlarken, eksi bir alanı ise programı kullanırken reklamların sizi rahatsız etmesi olacaktır. Program Android, iOS, Mac ve Windows cihazların hepsinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.
Hotspot Shield’ı indir

Hide My Ass

Adını ilk duyduğumda çok güldüğüm bir VPN programıdır kendisi. AVG tarafından (antivirüs firması) geliştirilmektedir. Güvenlik bakımından iyi bir VPN programıdır ve birçok konumda sunucusu bulunmakta. Her platforma uygun programları olması da cabası. Telefon, tablet ve her türlü bilgisayarda çalışmaktadır. Aşağıdaki linkten cihazınız hangi platform ise, onu seçerek indirebilirsiniz.
HideMyAss VPN’i indir

PureVPN

Bu VPN markasını daha önce bir arkadaşım denedi. Hatta birlikte satın almıştık. Kaldığımız yurdun interneti Steam’e engellenmişti. VPN ile sadece bağlantı sağlayabiliyorduk. İlk 5 gün her şey yolunda gitti. Daha sonra yurdun bu VPN’in DNS’lerini de engellediğini öğrendik. Bu VPN markasında ilk 7 gün para iadesi olduğu için, paramızı geri alabildik. Arkadaşım online oyun (Dota 2) oynadığı için ping önemliydi. Bu VPN’de arada sırada yüksek ping görebiliyorduk ama genel olarak iyi bir VPN markası diyebiliriz.

Bu arada teknik servisi de iyi çalışıyor. Biz VPN servisinin DNS’inin bile engellendiğini düşünmüyorduk. Sonra teknik servis ile online olarak iletişim yürüttük. Bize TeamViewer ile bağlanarak sorunu gidermemizi sağlamaya çalıştılar. Sonradan DNS’in engellendiğini söylediler. Tabi bu durumda yapılacak bir şey olmadığından, VPN hesabımızın iptal edilmesini ve parayı geri almayı sağladık.
PureVPN’i indir

Spotflux

İnternette takip edilmemenizi sağlayan ve yasaklı siteler içinde bire bir olan programdı. Hotspot Shield alternatifi programdır. Ücretsizdir ve Hotspot Shield’da olduğu gibi rahatsız edici reklamlar bulunmamaktadır.
Spotflux indir

ZenMate

ZenMate bir Google Chrome eklentisidir. Yani bilgisayarınızda Chrome tarayıcısı varsa ancak kullanabileceğiniz bir programdır. Bu eklentiyi denedik ve sorunsuz çalışmaktadır. Eksi yönü ise tarayıcınızdaki diğer eklentilere müdahale etmesi ve tarayıcınız hakkında bilgiler alması. Eklentiye güvensizlikten dolayı diğer programlara göre daha az kullanılır.
ZenMate indir

Yazımızda yasaklı sitelere giriş yapabileceğiniz ve internet güvenliğiniz için önemli programlar tanıttık. Yenileri çıkınca test edip sizlere paylaşacağız. Sonraki program yazımızda görüşmek dileğiyle.

İlgili Yazılar

Yorum Yap