Kriptolu telefon olarak bildiğimiz telefonlar, ses dalgalarını çözümü çok zor olan bir çeşit şifrelemeye dönüştüren telefonlardır. Verilerin şifrelenmesi sayesinde birisi ile iletişim kurulduğunda başkaları tarafından dinlenemeyen özellikli telefonlardır.

Kriptolu telefon genelde dinlenme endişesi duyan, üst düzey yetkililer tarafından kullanılır. Bu telefonların dinlenememe avantajından yararlanmak için görüşmeyi yaptığınız kişide de Kriptolu telefon bulunması gerekir. Aksi halde görüşmeniz normal ses dalgaları şeklinde ortaya çıkacağından, dinleme yapılabilir. Her iki tarafta da Kriptolu telefon mevcut olduğunda telefonun bünyesinde bulunan bir çip sayesinde, ses dalgalarınız sadece telefonun diğer ucundaki kişi için, normal bir konuşma olarak algılanır. Üçüncü kişi dediğimiz dinleyiciler ise anlamsız ses dalgaları ile boğuşmak zorunda kalırlar.

Kriptolu telefonların şifrelerini kırmak tamamen imkansız değildir. Ancak bunu kırabilmek için binlerce şifre algoritmalarını denemek gerekir ki; bunu deneyip bitirene kadar konuşma çoktan kesilmiş olabilir. Şifre her konuşmada yenilendiğinden de Kriptolu telefonun oluşturduğu güvenlik duvarını kırmak neredeyse olanaksızdır diyebiliriz.

Kripto Telefon

Kriptolu Telefonlar

Dinlenme endişesi yaşıyor ve Kriptolu telefon ile güven sağlamak istiyorsanız, bu telefonların fiyatları 1500 TL’den başlıyor. Ancak üretimi kısıtlı olduğundan, telefonu temin etmeniz güç olabilir.

Yorum Yap