Bootstrap, Twitter tarafından kurulmuş bir css ve javascript ‘framework’üdür. Bootstrap sayesinde HTML projenize hazır şablonlar ekleyebilirsiniz. Son zamanlarda en fazla kullanılan ‘framework‘lerin başında yer alır. En fazla grid sistemi kullanılır. Grid sistem ile responsive tasarımlar yapılır.

Bildiğiniz gibi, internet teknolojisi hızla gelişiyor. Bootstrap‘te son çıkan ve halen daha gelişen CSS3 teknolojisini takip ederek sürekli gelişir. Formlardan tablolara, butonlardan resimlere kadar hazır şablonları bulunmaktadır. Javascript kısmında ise, açılır liste menülerden tablara, alertlerden scrollspylara kadar hazır front-end tasarımcılar için geliştirilmiş şablonlar var.

Ayrıca son zamanlarda sitelerde ikon teknolojiside sık sık kullanılmaya başladı ve Bootstrap sayesinde onlarca popüler ikonları sayfalarınıza dahil edebilirsiniz.

Bootstrap’in internet sitesi http://getbootstrap.com‘dur. Buradan bu yaygın ‘framework’ün kaynak dosyalarına erişebilirsiniz. Eğer daha önce hiç ‘framework’ kullanmamışsanız, mantığını anlamak için Bootstrap’in yaptığı başlangıç sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://getbootstrap.com/getting-started/

Ayrıca Bootstrap’i öğrenmek için bir çok farklı kaynak mevcut. Videolu olarak Bootstrap’in mantığını anlayabilir ve sitelerinizde kullanabilirsiniz. Bootstrap eğitim videolarına gitmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

http://www.youtube.com/results?search_query=Bootstrap%20Dersleri&sm=3

Yorum Yap