Teknoloji son zamanlar sağlık üzerinde çok hızlı büyüyor. Son olan gelişme ise 3D yazıcıdan bir yüz üretildi ve bu yüz İngiltereli bir insana nakledildi.

3D yazıcılar şüphesiz çağımızın en yararlı icatları arasında yer alıyorlar. Birçok alanda 3D yazıcılar sayesinde üretimler gerçekleşebiliyor ve bu yazıcılar ile yapılanlar listesine her gün bir yenilik ekleniyor. Son olarak 3d yazıcılar ile ilgili iyi haber ise bu yazıcı ile yüz nakli yapılan tıp dünyasından geldi.

İngiltere’de bulunan Morriston Hastanesinde yüz nakli bekleyen Stephen Power adlı hastaya, 3d yazıcı yardımı ile yüz üretilerek nakil yapıldı. Stephen Power 8 saat süren başarılı bir ameliyat geçirerek, 3d yazıcı ile yüz nakli yapılan ilk insan unvanına sahip oldu. 3d yazıcı ile farklı organ nakilleri de gerçekleşir mi bilinmez ama bu ameliyatın yüz nakli bekleyen birçok hastaya umut olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca 3D yazıcılar ile sağlık yönünde yapılan bir başka gelişme ise Japonlar tarafından yapılıyor. Bildiğiniz gibi daha önceki bir yazımızda sizlere 3D yazıcı ile kulak yapıldığını söylemiştik fakat daha önce hiç nakil yapılmamıştı. 3D yazıcı ile kulak üreten Japonlar da nakiller üzerine çalışmalar yapıyorlar.

İlgili Yazılar

Yorum Yap