Etek ve elbiseyi kalın bacakları yüzünden giyemeyen bütün bayanlara müjde. Uzmanlar çarpık bacakların her yaşta düzeltilebileceğini vurguluyor. Uzmanlara göre, eğrilik düzeltme estetik bir operasyon değil. Çarpık bacak uzmanlara göre vücuttaki bir sağlık sorunu. Kişi ayakta dururken her eklemin kemikte yaptığı belli açılar, yürüyüş sırasında bir mekanik var. Herhangi bir eğrilik bunları bozuyorsa o zaman çok ciddi bir ortopedik bir problem. Yıllar içerisinde kireçlenme, menüsküs yırtığı gibi sorunlara yol açabiliyor. Genç yaşta eğrilik düzelirse, bu tür sorunlar ortaya çıkmıyor. Bunun için çarpık bacaklara çok erken yaşta teşhis konmalıdır. Çarpık bacaklı bir kişinin yaşı ilerideyse ve bacaklardaki eğrilik kireçlenmelere yol açmışsa yine ameliyatla düzeltmek mümkün tabi ki. Aksi taktirde on yıl sonrasında kişi protez ameliyatı olmak zorunda kalabiliyor.

Çarpık bacakları düzeltmek için farklı teknikler var tabi ki. Diz çevresindeki ve tek taraflı eğrilikler daha kolay düzeltilebiliyorken ameliyat sırasında tek taraflı eğri bölgeye plak konuluyor. Ameliyattan sonra da hasta düzelmiş oluyor. Plastik cerrahları bazen daha karışık vakalarla karşılaşabiliyorlar. Bu karışık vakalarda şöyle açıklanıyor; bacaklara önden bakılınca görülen çaprazlılar yandan bakınca da görülebiliyor. Ya da bacakta burkulmayla oluşan sorunlar olabiliyor. Bu durumda, bilgisayar destekli bir işlem uygulanıyor. Bu cihaz çapraz bacak ameliyatından beş gün sonra düzeltme işlemine başlanıyor. Tam düzeltme beş dereceyle on derece arasında değişebiliyor. Eğriliğin derecesine göre çapraz bacak ameliyatının da süresinin değişebileceğinin bilgisini plastik cerrahları veriyor. Ama eğrilik yaklaşık 15 günde cihazla düzeltilebiliyor. Sonrasında mekimte baklava şeklinde bir boşluk kalıyor. Bu boşluğun kemikleşmesi için bir ay ile bir buçuk ay beklemek gerekiyor.

Ameliyatla genel veya bölgesel anestezi yapılabilir. Diz arkası kıvrım bölgesinden yapılan yaklaşık 3-4 cm uzunluğundaki kesilen silikon protezler bacak içerisindeki eğri kasın üzerine kas fasyasının altına yerleştirilir. Bu silikonlar uzun süre kalıcılık sağlar. Kesildiğinde kesinlikle akmaz. Akışkan bir görünümü olmayan silikonlar sert yapıdadır. Fakat bacağa konulunca yumuşar. Kesinlikle patlama yapmaz.

Daha fazla bilgi için tıklayınız

http://bacakestetik.net/liposuction-ile-bacak-inceltme.html

Op Dr Ali Mezdeği

İlgili Yazılar

Yorum Yap