Mobil teknolojinin gelişmesi aynı zamanda gizliliğinde azalması anlamına geliyor. Telefon çağrılarınız ve kısa mesajlarınız ABD Ulusal Güvenlik ajansı tarafından izleniyor olabilir.

Cep telefonunuzdan çektiğiniz size özel mesajların bazılarını saklamıyor, belli aralıklar ile siliyorsunuzdur. Ancak ABD Güvenlik Ajansı bu mesajları sizin kadar gereksiz bulmadığından olacak depolanmasını sağlıyor.

Teknolojinin olumsuz yanlarından biri de çok fazla kişisel bilginin ele geçirilebilmesine olanak tanımasıdır. Bu doğrultudaki bir çok haberin yanında  ABD Güvenlik Ajansının da SMS’lerinizdeki kişisel bilgilerinizi topladığı ortaya çıktı. Bu güne kadar yaklaşık 200 milyon cep telefonu mesajını toplayıp arşivlediği belirtilen ajans için mesajların içeriğinin önemli olması, sizin hedef kişi ya da şüpheli olmanız da gerekmiyor. Sıradan bir iyi geceler mesajı bile arşivlenebiliyor.

ABD Güvenlik Ajansının sadece sms lerinizi değil aynı zamanda cevapsız çağrı atan numaraları, bulunduğunuz konumu da arşivleri arasına eklediği de iddialar arasında bulunuyor. Bu arada size bir önerimiz var. Önemli ve gizli olan mesajlarınızı kısa süre içerisinde silin aksi halde arşive gidebilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap