PSD to HTML nedir? Nasıl yapılır? Yapımında hangi programlar kullanılır? ve Nasıl düzenli ve temiz bir iş ortaya çıkarılabilir? sorularını merak ediyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir web sitesi 3 aşamadan oluşur diyebiliriz. İlk aşaması tasarımın kurgulanmasıdır. Tasarım kurgulanır ve bu tasarım Photoshop ile çizilir. Ardından bu tasarım HTML’e dökülür. PSD to HTML‘de ise bir PSD dosyasının HTML’e dökülmesi olayına PSD to HTML denir. PSD ilk aşama, HTML 2. aşama ve 3. aşamada ise web sitesinin arka plan kodlaması vardır

PSD to HTML Nasıl Yapılmalıdır?

Photoshop’ta bir PSD dosyası katman şeklinde yapılmalıdır ve HTML‘e döken kişi yada kişilerin bu PSD’yi rahatça anlayabilmeleri için katmanları gruplandırın ardından, yaptığınız tasarımı PSD formatında kayıt edin. Bir PSD dosyası bu şekilde yapılır.

PSD dosyası hazır ve HTML’e döken kişide düzenli yapmalıdır. “Düzenli yapmalıdır”dan kastım, düzenli bir şekilde kodlanmalıdır. Ayrıca temiz bir iş için sadece kod düzeni değil, dosya düzeni de oldukça önemlidir. Bir dosya açılmalı ve font dosyaları ayrı, css dosyaları ayrı, resim dosyaları ayrı dosyalarda olmalıdır. Bu sayede arka planı kodlayan kişi zorluk çekmez ve ileride bir değişiklik yapmak istediğinizde kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca ücretsiz profesyonel PSD dosyalara göz atmak için ücretsiz PSD tasarımlar kategorimizi takip etmenizi öneriyoruz.

Örnek HTML dosyaları içinde ücretsiz HTML tasarımlar kategorimizi takip edebilirsiniz.

PSD to HTML’de Hangi Programlar Kullanılır?

İlk aşama diye tabir ettiğimiz, tasarımın çizilmesinde Photoshop size yardımcı olacaktır. Ayrıca tasarımınız içine iyi görseller yapabilmek içinde Illustrator programını kullanabilirsiniz.

Bir tasarımı HTML’e dökerken de derleyici programlar kullanılır. Bir çok derleyici program vardır. Başlangıç için, Adobe’nin Dreamweaver programını yada ücretsiz ve açık kaynak olan Notepad++‘ı kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap