Fidyeci virüs olarak da tanınan Cryptolocker, bilgisayarınıza bulaştığı anda önemli dosyalarınızı şifreleyip, sizden fidye talep ediyor.

Cryptolocker çalışmaya, mail adresinize güven oluşturan kurumların kimliğine bürünerek gelen mailin eklentisi olan pdf dosyasını açmanız ile başlıyor. Açılan dosya içindeki virüs, birçok antrivürüs programı tarafından tehlikeli görülmediğinden, antivürüs programınız sizi uyarmıyor ve virüs bilgisayarınızı ele geçiriyor. Bilgisayarınızın belleğinde bulunan tüm önemli dosyaları kilitleyen virüs, siz dosyaları açmak istediğinizde 72 saat süre zarfında 100 ile 300 dolar arasında ödeme yaparsanız şifreyi kaldıracağını belirtiyor. Üstelik ödemeleri bitcon para birimi üzerinden istediğinden dolayı, arkasında hiçbir iz bırakmamışta oluyor.

2013 yılının son aylarından itibaren bir çok insanın hayatını kabusa çeviren Cryptolocker gibi virüslere para kaptırmamak için, masa üstünüzde ve belgelerim kısmında önemli belgeleriniz varsa bunların yedeğini mutlaka usb gibi taşıyıcı belleklere alın.

Cryptolocker

Cryptolocker

Antivirüs programlarının virüsü bulamamasının nedeni ise, henüz bu virüsü tanıyamamış olması. Yeni çıkan bir virüs türü olduğu için henüz bir çözümü yok. Yinede antivirüs programınızı sürekli güncelleyin.

Peki bu virüse karşı nasıl önlem alabilirim sorusunuda gelecek hafta sizlere paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin…

Yorum Yap