Bitcoin, en genel tanımı ile merkezi bir kuruluşa veya bir devlete bağlı olmayan, geri dönüşümsüz ve internet alışverişlerinde kullanabileceğiniz sanal para birimidir.

Ortaya çıktığı 2009 yılından bu güne, çok büyük bir engelle karşılaşmadığından güvenli olduğunu kanıtlayan bitcoin para birimi, ağ üzerinden para oluşumuna ve para transferine olanak sağlıyor. Normal şartlar altında bir banka hesabınızdan para transferi yaptığınızda bilgiler önce genel merkeze, oradan transfer edilen bankanın genel merkezine ve en sonunda da alıcıya ulaşır.

Bitcoin de ise transfer işlemini yaptığınız anda hiçbir aracı kurum ile karşılaşmadan, kimlik bilgileriniz ortaya çıkmadan, alıcıya aktarım gerçekleştiriliyor. Yüz binden fazla kullanıcısı olan Bitcoin para birimi ile işlem yapmak için tek yapmanız gereken, sanal cüzdan almaktır. Mal yada hizmet alımlarınızda, yatırımlarınızda sanal cüzdanınızın adresini karşı tarafa veriyorsunuz veya karşı tarafın adresini alıyorsunuz ve bu adrese transfer sağlayabiliyorsunuz. Sistem ne göndericinin ne de alıcının kaynağını ortaya çıkarmıyor, bilgilerinizi gizli tutuyor.

Bitcoin

Bitcoin

İnternette güvenli alışveriş sağlayan bitcoin’in kaynağı ise, madenciler denilen ve 16 hanelik matematiksel bir kombinasyonu çözmeyi başaran kişiler tarafından sağlanıyor. Sistem bu şifreleri çözen kişilere 25 Bitcoin armağan ettiğinden, piyasaya da yeni bitcoinler sürülmüş oluyor.

Bitcoin sadece internete endeksli bir para birimi olduğundan, piyasadaki diğer para birimlerine oranla çok düşük düzeyde enflasyona maruz kalıyor. Bu da paranızın değer kaybına uğramasını engellemiş oluyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Tayfun Günay

    Çok teşekkürler. Güzel anlatmışsınız bitcoini. Sayenizde anladım.

    • Mustafa Çakmak

      Rica ederiz. 🙂