Youtube’dan müzik dinleyenlere kötü bir haberimiz var. Yakın bir zaman sonra malesef Youtube’dan müzik dinlenemeyecek. Kararın telif hakları yüzünden olduğu açıklandı.

İzlemek istediğiniz bir klip, dinlemek istediğiniz bir şarkı varsa ilk başvurduğunuz yer kuşkusuz Youtube oluyordur. İstediğiniz her türlü müziği bulabileceğiniz ve tekrar tekrar dinleyebileceğiniz en güvenilir Google’ın video platformlarından biri olan Youtube, kısa bir süre sonra Türkçe şarkı hizmeti veremeyecek.

Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği olarak bilinen MSG, Youtube’da bulunan Türkçe şarkılar için telif hakkı ödenmediğinden, korsan kabul edilen yayınların kaldırılması kararını aldırdı. Yasal yollar ile alınan bu karar doğrultusunda da Youtube Türkçe şarkıları kaldırmak zorunda bırakıldı.

Youtube Müzik

Youtube Müzik

Telif hakkı ödenmeden dinlenen şarkıların sanatçıları bu güne kadar toplamda 36 milyon lira zarara uğrattığını savunan MSG aracılığı ile alınan karar doğrultusunda Youtube’un bünyesinde bulundurduğu 145 bin Türkçe müzik kaldırılmaya hemen başlandı.

Şarkılar, kullanıcılar tarafından yine yüklenecektir. Nede olsa binlerce kişi bu işten adsense sayesinde para kazanıyor. Bunun içinde bir çözüm bulacaklardır. Bunun içinde devlet mahkeme kararı olmadan o sayfalara erişimleri kapatabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap