Apple iPhone 5s ve 5c’yi çıkarması ile önceki iPhone modellerinin satışlarını arttırdı. Yapılan araştırmalar Apple’ın pazarlama yöntemi ile hem önceki iPhone’ların satışını arttırdı hemde yeni çıkan telefonlarının satışı arttırıldı.

Apple geçtiğimiz yıl (6 ay önce) iPhone 5s ve iPhone 5c‘yi tanıttıktan sonra hisseleri düşüşteydi (bkz. Apple Hisseleri Düşüşte). Bu tanıtım ile daha da düşmüştü. Hatta “Yeni çıkacak iPhone’lar Apple için pek hayırlı olmayacak” gibi dedikodularda vardı. Bunlara hiç aldırış edilmedi. Güzel bir pazarlama taktiği ve son teknolojiyi kullanarak çıkardığı ürünler ile hem önceki iPhone‘ların satılmasında hem de yeni iPhone’ların satılmasına yardımcı oldu.

Yenileri çıkınca eskileri daha ucuzladı ve bu iPhone satışlarını %40 oranında etkiledi. CIRP‘ın yaptığı araştırmaya göre bu orana iPhone 5‘in etkisi %50 oranında olurken, iPhone 4s‘in ise satışlarda %32’lik bir payı var. Geçen yıl Apple’ın ilk çeyrekte satışları düşük olmuştu. Belki bu yıl yeni iPhone’lar Apple’a uğur getirir ve ilk iki çeyrek geçen yıla göre daha da artmış olur.

İlgili Yazılar

Yorum Yap