Long Shadow, Türkçe adı ile uzun gölge efektini Photoshop ile yapmak istiyorsunuzda yapamıyorsanız bu yazımızı okuyarak A’dan Z’ye kadar long shadowları öğrenebilirsiniz. Bu yazıyı tamamı ile okuduktan ve videoları izledikten sonra garanti bu işi yapabilirsiniz.

Tasarımlara güzellik katan ve son zamanlarda benim sürekli karşıma çıkan long shadowlar nasıl yapılıyor? Sizler için araştırdım ve nasıl yapıldığını yabancı kaynaklardan buldum. Bir kaynağa bağımlı kalmadım. Piyasadaki en iyi anlatanlara baktım ve onların anlatım videolarını aşağıda sizlere paylaştım.

Photoshop ile Long Shadow efekti, 3D özelliği kullanarak yapılıyor. Bilgisayarınızın verimli ve hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilmesi için RAM’inin en az 4 GB olması gerekiyor. Aşağıda videolu anlatan adamların bilgisayarları güçlü. Hepsi Apple’ın bilgisayarlarını kullanıyorlar. Bu sözüm Photoshop ile 3D metodunu kullanarak yapanlar için geçerli. 3D özelliğinde Photoshop çok fazla RAM harcıyor. Bu arada bu long shadow dediğimiz uzun gölgelerin farklı yollardan yapılışları da mevcut. Tüm farklı metodları aşağıdaki videoları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu video Howard Pinsky tarafından çekilmiş. Güzel anlattığı için ilk önceliği ona verdim. Hatta sadece bunu izleyerek Long Shadowlar yapabilirsiniz. 3D özelliği ile yapılmış. Yukarıda anlattığım gibi.

Bu videoyu izledikten sonra, 3D özelliği kullanmadan “Gradient Overlay” özelliğini kullanarak güzel Long Shadowlar yapabilirsiniz.

Aşağıdaki video önceki diğer videolardan çok farklı. Adamın yaptığı yöntemi sevdim ama diğer 2 metod ile yapmak daha pratik olur bence. Yinede bu yöntemide izlemelisiniz. Belki bu size daha pratik gelir. “Dublicate Layer” diyerek katmanları çoğaltıyor ardından onlara  “Gradient Overlay” ile efekt veriyor.

Aşağıdaki video ise ilk video ile aynı. İlk videoda anlamayanlar için farklı bir anlatım ile daha iyi anlayabilirler.

Bu adamlar güzel anlatmış. Tekrar tekrar, yapa yapa sizde bu işi öğrenebilirsiniz. Hiç zor değil. Yinede yapamadığınız bir yer olursa yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Son olarakta yazıyı bir kaç long shadow çalışması ile bitirmek istiyorum. Bir sonraki Photoshop çalışmalarında görüşmek dileği ile…

Skype Long Shadow

Skype’ın Long Shadow ve flat ikonu (Resmi değildir)

Flat long Shadow

Safari Flat ve long shadow ikonu

Long Shadow Sosyal Medya İkonları

Long Shadow efekti verilmiş sosyal medya ikonları

Long Shadow İnternet Explorer

İnternet Explorer Long Shadow İkonu

Flat Long Shadow

Flat ve Long shadow verilmiş bir çalışma

İlgili Yazılar

Yorum Yap