Microsoft, son çıkardığı işletim sistemi Windows 8’in çıkmasının üzerinden 1 yıl geçti ve geleceğe dair planlarını açıkladılar. Hedefleri, 2020’ye kadar Windows 8’i globalde kullanımını %50’ye kadar taşımak olduğu söylendi.

Windows 8 ilk çıktığında Türkiye‘de pek benimsenmemişti. Aslında sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de aynıydı. İnsanlar metro tasarıma alışamamıştı. Windows 8’in öncekilerine göre daha hızlı, daha performanslı ve daha iyi olmasına rağmen insanları alıştırmak zor oluyordu. Tabi, kolay değil insanlar sürekli bir başlat menüsü arıyorlar. Eleştiri üstüne eleştri geldi. Bunun üzerine, işletim sistemi çıktıktan 4 ay sonra Windows 8.1 preview denilen bir güncelleme çıktı. Bu bilgisayarlarda direkt olarak görünmedi. İsteyen kullanıcı internet sitesine girip indiriyor ve gelişmekte olan Windows 8.1’i kullanıyorlardı.

Windows 8

Windows 8

Windows 8.1 tamamen hazır hale geldikten sonra preview sürümden normal sürüme geçişler yapıldı. Kullanıcılar Windows 8.1 güncellemesini çok beğenmişlerdi çünkü bu güncelleme ile başlat menüsü tekrar geri gelmişti. Bu olayları hatırladıktan sonra gelelim asıl konuya 🙂 . Windows 8 ilk çıktığında ilk çeyrekte kullanım oranı %5’ti. Ardından preview sürümü çıktı bu oran biraz daha arttı ve 8.1 güncellemesinden sonra ise %8.2’ye kadar yükseldi. Firmanın 2020’ye kadar asıl hedefi ise dünya genelinde kullanım oranını %50’lere kadar çıkartabilmek.Şuan kullanım oranı %8.2 ve bu oran  bana göre Microsoft’u çokta memnun edecek türden bir rakam değil. %50’lere kadar ulaşabilmek için artık kaç güncelleme geçer bilinmez. Ayrıca Windows 8.1’in halen daha cracklerinin bulunmaması da bu rakama ulaşmak için zor görünüyor.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap