Yayınlanma Tarihi:

Mars’a gitmek için 2013’ün başlarında Mars One adlı bir takım kurulmaya başlandı ve bu takımın içerisinde 6 Türk’te uzun bir yaşam için aday oldu.

Hollanda asıllı olan Bas Lansdorp, Mars One adlı bir takım kuracak ve bu takımı Mars‘ta yaşamaları için kuracak ve insanlar orada uzun bir yaşam sürdürecek. Dünya genelinde 200 binden fazla insan bu yolculuk için kaydını yaptırdı. Türkiye‘de de çok başvuru yapıldı ama sadece 6 kişi seçildi. Bu 6 Türk arasında 4’ü kadın, 2’si ise erkek olarak açıklandı. Fakat 3 kişi kimliğinin açıklanmamasını istedi. İsimler yılbaşından bir gün önce yani dün açıklandı. Bu proje ile adaylar Mars’a 2023 yılında gidilecek. O zamana kadar bilim adamları büyük bir araştırma yapacak.

Mars

Mars’ta Yaşam

Toplamda dünyadan 1058 aday çıktı ve bunların içinde her yaş grubundan insanların bulunduğu açıklandı. Başvurular çok titiz olarak tek tek incelendi. İsimleri açıklanan 3 Türk ise, Dr. Güler Ergun, Yasemin Higgins ve Ece Kabadayı olarak belirlendi. Bu isimlerden henüz bir açıklama gelmedi. İleriki günlerde röportajlar yapılacaktır. Bizde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.