Çıkması beklenen torba yasa ile artık internet kullanımı hükümet tarafından kontrol altında tutulacak. 5651 sayılı kanuna eklenecek yeni maddeler ile internet sitelerinin kapatılması için mahkeme kararına gerek duyulmayacak.

Torba yasa onaylanırsa bundan sonra, Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı uygun olmadığını düşündükleri siteleri 4 saat içerisinde herhangi bir  mahkeme kararına olmadan kapatabilecekler. Kapama işlemi yapılırken tüm sitenin kapatılması yerine, sadece uygun görülmeyen sayfanın da yasaklanması sağlanabilecek. Sayfası yada sitesi yasaklanan kişi ise bu yasak karşısında, mahkemeye başvurarak haklarını arayabilecek.

Erişim sağlayan şirketler tarafından abonelerin internette kullandıkları sayfalar da raporlanıp 2 yıl boyunca saklanacağından, bir nevi kişisel izlenme de söz konusu olabilecek. Son zamanlarda warez, adult ve içeriği hoş olmayan internet sitelerine karşı sert bir tepki vardı. Bu yasa ile artık internet sitesi sahipleri bu konularda daha disiplinli olacak gibi görünüyor.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap